Üveitli olgularda serum interlökin 2 seviyesinin hastalık aktivasyonuyla ilişkisi
The relationship between serum interleukin-2 level and disease activation in patients with uveitis
- Tez No: 652709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YILDIZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Üveit hastalarında serum interlökin-2 (sIL-2) düzeyinin hastalık aktivasyonuyla ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Şubat- Kasım 2003 tarileri arasında Uvea biriminde takibi yapılan hastalar çalışma kapsamına alınmıştır. Aktif üveit grubuna 19'u Behçet hastası olmak üzere toplam 43 hasta; kontrol gruplarına ise Behçet hastalığı (BH) tanısı alan ancak göz tutulumu olmayan 15 hasta (Grup 1), göz tutulumu olup aktif dönemde olmayan 15 hasta (Grup 2) ve 14 normal olgu (Grup 3) alındı. Olguların serumlarında, IL-2 seviyeleri enzim bağlı immunosorbent analizi (enzyme-linked immunosorbent assay, ELISA) ile ölçüldü ve tüm grupların sIL-2 seviyelerinin ortalamaları ve standart deviasyon (SD) hesaplandı. Serum IL-2 seviyeleri gruplar arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Ön ve arka segment tutulumu olanlarda altgrup analizi yapıldı. Bulgular: Ortalama sIL-2 seviyesi, aktif üveit grubunda 2,82±3,41 Ü/ml (0.33-14.23), aktif Behçet gubunda 4.52±3.98 Ü/ml (0.87-14.23), kontrol gruplarında; grup 1'de 0.76±0.67 Ü/ml (0.09-2.17), grup 2'de 1.35±0.87 Ü/ml (0.11-3.02), grup 3'de ise 0.52±0.70 Ü/ml (0.01-2.11) olarak bulundu. Serum IL-2 düzeyi, aktif Behçet grubunda ön segment tutulumu olan olgularda (n=9) 1.61±0.68 Ü/ml (0.87-3.18), arka segment tutulumu olan olgularda (n=10) 7.13±3.91 Ü/ml (0.98-14.23) olarak bulundu. Serum IL-2 seviyesi, gruplar arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Aktif Behçet grubuyla kontrol grupları arasındaki fark anlamlı olarak bulundu (p=0.001, p=0.007, p= 0.001). Kontrol gruplarından grup 1 ve 2 arasında, IL-2 düzeyleri açısından anlamlı bir fark tespit edilmedi ( p=0.052). Ön ve arka segment tutulumunda ise aradaki fark anlamlı idi (p=0.002). Sonuç: Serum IL-2 düzeyinin, özellikle göz bulgularının olduğu Behçet hastalarında, immün sistemin ve hastalığın aktivasyonunu gösteren bir kriter olarak kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the relationship between serum Interleukin-2 (sIL-2) level and disease activation in patients with uveitis. Material- Method: A total of 43 patients were included in active uveitis group, 19 of which were active Behçet's disease. The control groups were composed of 15 Behçet's disease patients with no eye-involvement (Group 1), 15 patients with non-active eye-involvement (Group 2) and 14 normal subjects (Group 3). The sIL-2 level was measured via enzime linked immunosorbent assay (ELISA) in the serum of the subjects. The average and the standard deviation (SD) of sIL-2 levels in all groups were calculated. Serum IL-2 levels of the groups were compared statıstically. Subgroup analysis was performed by classifying the active group in terms of anterior and posterior segment involvement. Results: The mean sIL-2 level was 2.82±3.41 U/ml (0.33-14.23), in the active uveitis group, 4.52±3.98 U/ml (0.87-14.23) in active Behçet's disease group, 0.76±0.67 U/ml (0.09-2.17) in the first group, 1.35±0.87 U/ml (0.11-3.02) in the second group, and 0.52 ±0.70 U/ml (0.01-2.11) in the third group. The sIL-2 level was measured as 1.61±0.68 U/ml (0.87-3.18) in the active Behçet's disease group with the subjects who have anterior segment (n=9), and as 7.13±3.91 U/ml (0.98-14.23) with the subjects who have posterior segment involvement (n=10). The level of sIL-2 was compared among the groups statistically. The difference between the active Behçet's disease group and the control groups (Group 1, 2 ve 3) was significant (p=0.001, p=0.007, p=0.001). No significant difference was noticed between control groups 1 and 2 in terms of sIL-2 levels. On the other hand the evaluation between the anterior and posterior segment involvements in Behçet Group, was significant (p=0.002). Conclusion: In our study, the sIL-2 level was found to be statistically high in the active Behçet group. The level of sIL-2 can be used as a criterion to show the activation of the immune system and the disease, especially in the patients with Behçet's disease with eye symptoms