Gram negatif bakterilerle gelişen nozokomiyal kan dolaşımı infeksiyonlarında direnç ve mortalite için risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of risk factors for resistance and mortality in nosocomial bloodstream infections caused by gram negative bacteria
  1. Tez No: 652708
  2. Yazar: TUBA KURUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş: Sağlık bakımı ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonları , özellikle yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) morbidite ve mortalite ile sonuçlanmaktadır. Bu çalışmada, NKDE'lerin antibiyotik direnci ve mortalitesi ile ilgili risk faktörlerini ortaya çıkarmayı amaçladık. Materyal ve Metot: 18 yaş üstündeki, gram negatif bakteriyemi nedeniyle sağlık bakımı ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonları tanısını alan 100 hasta tarandı. 36 hasta olgu grubuna ve 64 hasta kontrol grubuna dahil edildi. Multidrug-resistant (MDR) olmayan gram negatif bakteriyemi 71 hasta, kontrol grubunu oluştururken, 29 hasta ise olgu grubunu oluşturdu. Bununla birlikte mortalite ile sonuçlanan 44 hasta olgu grubunu oluştururken, bakteriyemiden sonra 30. günde yaşayan 56 hasta kontrol grubunu oluşturdu. Bulgular: Acinetobacter baumanni (A.baumannii) resistant / multidrug-resistant nozokomiyal bakteryiemide en yaygın etken mikroorganizma olarak izole edildi. A.baumannii, drug-resistant gram negatif bakterilerin % 41,6'sını ve MDR gram negatif bakterilerin % 37,9'unu oluşturmaktadır. Çok değişkenli analizde; ileri yaş, akut böbrek yetmezliği (ABY), bakteriyemiden önceki bir ay içinde geniş spektrumlu bir sefalosporinle uzun süreli tedavi ve etkenin A. baumannii olması, direnç için bağımsız risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Mortalite için çoklu değişken analizinde; malignite, yüksek ECOG; yüksek APACHE II skoru bağımsız risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Sonuç: Etkili kontrol tedbirleri alınarak A. baumannii enfeksiyonlarından korunma, artan antimikrobiyal direncin azalmasını sağlayacak ve drug-resistant gram negatif bakterilerin yol açtığı nozokomiyal enfeksiyonları önleyecektir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Healthcare-associated bloodstream infection, commonly result in morbidity and mortality especially in intensive care units (ICU). We aimed to reveal risk factors of nosocomial BSIs regarding antibiotic resistance and mortality. Materials and Methods: A hundred patients over 18 years old that has taken the diagnosis of healthcare-associated bloodstream infection by gram negative bacteria, including 36 patients for case group, 64 patients forming the control group. While 29 patients were included in the case group, 71 patients without MDR gram-negative bacteria formed the control group. 44 patients that resulted in mortality formed the case group for mortality while the control group was comprised of 56 patients that lived in the 30th day after the bacteremia. Results: A. baumannii was isolated as the most common cause among resistant/ MDR healthcare-associated bacteremia. It's founded as A. baumannii requiring 41,6% of resistant gram-negative bacteria and 37,9% of MDR gram negative. In multi variable analysis; advanced age, acute renal failure (ARF), treatment of broad spectrum cephalosporins before the bacteremia in 1-month time and being the causative agent of A. baumannii were detected as independent risk factors for resistance. In multiple variable analyses for mortality; malignancy, high Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) and high Acute Physiological and Chronic Health Evaluation II (APACHE II) scores were determined as independent risk factors. Conclusion: The prevention of A. baumannii infection via taking effective control measures will provide the decrease of the increasing antimicrobial resistant and nosocomial infections of resistant gram negative.