Türk siyasal hayatında sağ partilerde bölünme: 1960-1980
Division in the right party in Turkish political life: 1960-1980
- Tez No: 652718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ ZARİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Siyasal yaşamımız partiler arası çekişmelerin ve ayrılıkların görüldüğü bir sistemi örneklemektedir. Bu sistemde Osmanlı döneminden bu yana merkez-çevre, bürokrasi-burjuvazi, sol-sağ ekseninde kutuplaşan toplum bölünmelere uğramıştır. Bu kutuplar kendi içerisinde de bölünmeler geçirmiştir. Çalışmanın konusunu toplumda görülen bu kutuplaşmalar içerisinde gerçekleşen sağ partilerde bölünme oluşturmaktadır. Çalışma 1960-1980 arası dönemle sınırlandırılmıştır. Bu çalışmada Adalet Partisi, Milli Selamet Partisi ve Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi içindeki hizipleşmeler ve parçalanmalar incelenmiştir. 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesinden sonra kapatılan Demokrat Parti yerine kurulan Adalet Partisi, Demokrat Parti mirasçısı olarak bu partinin tabanını bünyesine katmıştır. Köylü Partisi' yle birleşen Millet Partisi Alparslan Türkeş' in liderliğinde Milliyetçi tabanın temsilciliğini üstlenmiştir. Erbakan önderliğinde yükselen Milli Görüş Hareketi geleneğe bağlı, dindar kesimler tarafından izlenmeye başlamıştır. Tüm bu tabanlardaki siyasal parti temelli yönelimler sağ kanatta toplumun kutuplaşmasına neden olmuştur. Bu çalışma yapılırken nitel yöntem kullanılarak makale, kitap, bildiri gibi çalışmaların analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda sağ partilerde meydana gelen bölünmelerin dönemin istikrarsızlaşmasına, terörün artmasına neden olduğu ve toplumu böldüğü çıkarımında bulunulmuştur. 12 Eylül 1980 yılında yapılan askeri müdahale bu dönemi sonlandırmıştır. Böylece 27 Mayıs askeri müdahalesiyle başlayan bir dönem 12 Eylül' de yapılan ikinci bir darbeyle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our political life exemplifies a system of conflicts between parties and differences. Since the Ottoman era in this system, center-periphery, bureaucratic bourgeoisie, the left-right axis polarized society has undergone fragmentations. These poles have also experienced divisions within themselves. The subject of the study is the division of right-wing parties that takes place within these polarizations in society. The study was limited to the period between 1960-1980. In this study, factions and fragmentation within the Justice Party, the National Salvation Party and the Republican Peasant Nation Party were examined. The Justice Party which was established in place of the Democratic Party, which was closed after the military intervention of 27 May 1960, incorporated the substructure of this party as the Democratic Party heir. Under the leadership of Alparslan Türkeş, the National Party, which united with the Peasant Party, undertook the representation of the Nationalist substructure. The National Vision Movement, which was promoted under the leadership of Erbakan, started to be watched by religious and religious groups. All political parties substructure on these trends has led to polarization of society based on the right flank. While doing this study, literatures such as articles, books and papers were analyzed in the qualitative method. As a result of the research, it was concluded that the divisions in the right parties contributed to the destabilization of the period, the increase of terrorism and division the society. Military intervention on 12 September 1980 ended this period. Thus, a period that started with the military intervention of 27 May ended with a second coup on 12 September.