Türk siyasal hayatında Milli Görüş partileri ve bölünme kongreleri
Milli Gorus parties and division congresses in Turkish political life
- Tez No: 801943
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Türk siyasetinde 1960'lı yıllar sağ ve sol ayrımının belirginleşmeye başladığı ve güçlü bir tabanın oluştuğu dönemdir. Bu dönemde özellikle sağcı olarak adlandırılan kesimlerin içinde sıkışan mütedeyyin kesimin, kendi fikirlerini benimseyen ve bu minvalde siyaset yapan oluşumlara ihtiyaç duyduğu bir zemin de oluşmuştur. Türk siyasi hayatında etkili bir hareket olan Milli Görüş Hareketinin yaşadığı ayrılıkların tespiti, yaşanılan ayrılıkların altında yatan nedenlerin belirlenmesi ve ayrılığa giden süreçlerin incelenerek Türk siyasi hayatına olumlu ve olumsuz yansıyan etkileri araştırılmıştır. Hareket kurulduğu 1969 yılından itibaren birçok siyasi badireler atlatmış, parti kapatmaları ve yasaklamalara maruz kalmıştır. Hareket siyasi hayatı boyunca dört kongre sonrası ayrışma yaşayarak bölünmüştür. Farklı anlayış ve fikirlerin oluşması sonucu ayrılıklar ve bölünmeler yaşayan hareket, tüm olanlara rağmen siyasi hayatını devam ettirmiştir. Hareketin bölünme yaşanan dört kongresinin nitel araştırma yöntemi kullanılarak incelendiği bu çalışma, literatürde yer alan belli ayrılıkların incelendiği araştırmalardan ziyade, hareketin kuruluşundan itibaren günümüze kadar yaşadığı tüm ayrılıkları ele almış, hareketin kurucu liderinin vefatından sonra yaşanan ayrılıkları da inceleyerek literatüre katkı sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The 1960s in Turkish politics is the period when the distinction between right and left began to become clear and a strong base was formed. During this period, there was also a ground that the religious section, especially those who are stuck in the so-called right-wing sections, needed formations that adopted their own ideas and engaged in politics in this respect. The determination of the differences experienced by the Milli Gorus Movement, which is an influential movement in Turkish political life, the determination of the underlying causes of the differences experienced and the processes leading to the separation have been examined and the positive and negative effects on Turkish political life have been investigated. The movement has survived many political troubles since its establishment in 1969, and has been subjected to party closures and bans. The movement has been divided during its political life, experiencing four post-congress divisions. The movement, which has experienced divisions and divisions as a result of the formation of different understandings and ideas, has continued its political life despite all that has happened. This study, in which the four congresses of the movement that were divided were examined using the qualitative research method, addressed all the divisions that the movement has experienced since its foundation to the present day, rather than research that examines certain divisions in the literature, and aimed to contribute to the literature by examining the divisions experienced after the death of the founding leader of the movement.