Farklı yeşil gübre bitkilerinin laboratuvar koşullarında toprakta azot mineralizasyonuna, immobilizasyonuna ve toprağın bazı biyolojik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 65277
  2. Yazar: SEYHUN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
42 SUMMARY The study was carried out in between 1995-1996 under the laboratory conditions. The effect of different green manures (horse bean, wetch+oat, alexanderia klee, phacelia, rape) on mineralization, immobilization and some of the microbiological properties of the soil was measured. During the research, the plants which are the vase conditions were grown in the green house plants were harvested when they given flowers. The green plants and their roots were mixed to the vase in %1 rates. For this purpose, 300 gr green manure mixed soil to the alluminium cup with 3 replicate and incubated under the laboratory conditions (30° C, humidty content of field capacity) with for 182 days. Every 10-20 days, the soils which were incubated in order to watching nitrogen mineralisation-immobilisation nitrate, ammonium analization and the green manuring of the soil. Some microbiological spesification were stated with effect target C02 product, dehydrogenase enzyme activity, organic material and total nitrogen The carbon analyse were made in water solubility. The quantity nitrate content of soil shows increasing and decreasing which was related to time. In generaly rape and phacelia were found to have more N-mineralisation than other applications.Respectively whetc+oat, alexanderia klee and horse bean applications are following. All the measurement periods shown that nitrit-N content were zero or very close to zero value. Also it has been shown that a small quantity of mineralized-N was in ammonium form. In all the measurement periods NH4-N content shows an irragular stuation, in some cases were increased but some cases were decraesed. So, it is difficult to say whicw treatment was efficient. In generaly there were no statistical differences in between treatment. In first measurement C02 production was highe but during the time this has been irrepteud. In general, the highest C02 production was measured in phacelia production, this has been followed by horse bean, wetch+oat, alexanderia klee and rape followed respectively. All the measurement of dehydrogenase enzyme activity shown that to be smaller. Although dehydrogenase enzyme activity for all periods was smaller, there were no differences in between treatments. The highest dehydrogenase enzyme activity were found m wetch+oat treatment following this has been phacelia, alexanderia klee and rape give the high activity measurement. Organic matter content was higher in green manure application then non-green manure applied pots. Total nitrogen content show different in between treatment and also nitrogen content, during the time which has been increased. The measurement of water soluble carbon content were zero or very close to zero value.ÖZET 1995-1996 yıllan arasında laboratuvar koşullarında yürütülen bu denemede, toprağın organik madde miktarını geçici de olsa arttırmak için toprağa karıştırılan çeşitli yeşil gübre bitkilerinin (bakla, fazelya, fiğ+yulaf, kolza, üçgül) toprakta mineralizasyona, immobilizasyona ve çeşitli biyolojik özelliklere olan etkisi araştırılmıştır. Deneme süresi boyunca bitkiler saksılarda, sera koşullarında yetiştirilip çiçeklenme dönemine geldiğinde hasat edilmiş ve her varyantın elde edilen yeşil aksam ve kökleri yetiştirildikleri saksılara %1 oranında karıştırılmıştır. Bu amaçla alüminyum kaplara (3 paralel) toprak miktarı 300 gr olacak şekilde yeşil gübreleme yapılmış ve yeşil gübreleme yapılan örnekler laboratuvar koşullarında (30° C ve tarla kapasitesi nem içeriğinde) 240 gün boyunca inkübe edilmiştir. Her 10-20 günde bir inkübasyondan alınan topraklarda azot mineralizasyonu- immobilizasyonunu izlemek amacıyla nitrat, nitrit, amonyum analizleri ve yeşil gübrelemenin toprağın bazı mikrobiyolojik özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla da C02 üretimi, dehidrogenaz enzim aktivitesi, organik madde, total azot ve suda çözülebilir karbon analizleri yapılmıştır. Topraktaki nitrat azotu miktarları zamana bağlı olarak artma ve azalmalar gösterirken, genelde kolza ve fazelya uygulamalarında, diğer uygulamalara göre daha yüksek bulunmuştur. Bunu sırasıyla fiğ+yulaf, iskenderiye üçgülü ve bakla uygulamaları izlemiştir. Tüm ölçüm peryotlan boyunca ölçülen toprağın nitrit azotu miktarı sıfir ve sıfıra yalan değerler vermiştir. Topraktaki mineralize olabilir azotun çok az bir kısmını amonyum azotu oluşturmaktadır. Tüm ölçüm peryotları boyunca toprakta ölçülen amonyum azotu miktarları zamana bağlı olarak artma ve azalmalar gösterirken, uygulamalara göre de farklılıklar göstermiştir. Bu nedenle hangi uygulamanın daha etkili olduğunu söylemek güçtür. Ancak genel ortalamalara bakacak olursak, amonyum azotu miktarları bakımından uygulamalar arasında önemli bir fark görülmemiştir. Toprağın CO2 üretimi ilk ölçüm dönemlerinde biraz yüksek bulunmuş, daha sonra zamana bağlı olarak artma ve azalmalar göstermiştir. Ancak genel ortalamalar itibariyle en yüksek C02 üretimi fazelya uygulamasından elde edilmiştir. Bunu sırasıyla bakla ve fiğ+yulaf uygulamaları daha sonra üçgül ve kolza uygulamaları izlemiştir. Toprağın dehidrogenaz enzim aktivitesi tüm ölçüm peryotları boyunca genelde düşük bulunmuştur. Dehidrogenaz enzim aktivitesi zamana bağlı olarak değişmekle beraber uygulamalar arasında belirgin farklılıklar görülmemiştir. Ancak genel ortalamalar itibariyle en
Özet (Çeviri)
40 ÖZET 1995-1996 yıllan arasında laboratuvar koşullarında yürütülen bu denemede, toprağın organik madde miktarını geçici de olsa arttırmak için toprağa karıştırılan çeşitli yeşil gübre bitkilerinin (bakla, fazelya, fiğ+yulaf, kolza, üçgül) toprakta mineralizasyona, immobilizasyona ve çeşitli biyolojik özelliklere olan etkisi araştırılmıştır. Deneme süresi boyunca bitkiler saksılarda, sera koşullarında yetiştirilip çiçeklenme dönemine geldiğinde hasat edilmiş ve her varyantın elde edilen yeşil aksam ve kökleri yetiştirildikleri saksılara %1 oranında karıştırılmıştır. Bu amaçla alüminyum kaplara (3 paralel) toprak miktarı 300 gr olacak şekilde yeşil gübreleme yapılmış ve yeşil gübreleme yapılan örnekler laboratuvar koşullarında (30° C ve tarla kapasitesi nem içeriğinde) 240 gün boyunca inkübe edilmiştir. Her 10-20 günde bir inkübasyondan alınan topraklarda azot mineralizasyonu- immobilizasyonunu izlemek amacıyla nitrat, nitrit, amonyum analizleri ve yeşil gübrelemenin toprağın bazı mikrobiyolojik özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla da C02 üretimi, dehidrogenaz enzim aktivitesi, organik madde, total azot ve suda çözülebilir karbon analizleri yapılmıştır. Topraktaki nitrat azotu miktarları zamana bağlı olarak artma ve azalmalar gösterirken, genelde kolza ve fazelya uygulamalarında, diğer uygulamalara göre daha yüksek bulunmuştur. Bunu sırasıyla fiğ+yulaf, iskenderiye üçgülü ve bakla uygulamaları izlemiştir. Tüm ölçüm peryotlan boyunca ölçülen toprağın nitrit azotu miktarı sıfir ve sıfıra yalan değerler vermiştir. Topraktaki mineralize olabilir azotun çok az bir kısmını amonyum azotu oluşturmaktadır. Tüm ölçüm peryotları boyunca toprakta ölçülen amonyum azotu miktarları zamana bağlı olarak artma ve azalmalar gösterirken, uygulamalara göre de farklılıklar göstermiştir. Bu nedenle hangi uygulamanın daha etkili olduğunu söylemek güçtür. Ancak genel ortalamalara bakacak olursak, amonyum azotu miktarları bakımından uygulamalar arasında önemli bir fark görülmemiştir. Toprağın CO2 üretimi ilk ölçüm dönemlerinde biraz yüksek bulunmuş, daha sonra zamana bağlı olarak artma ve azalmalar göstermiştir. Ancak genel ortalamalar itibariyle en yüksek C02 üretimi fazelya uygulamasından elde edilmiştir. Bunu sırasıyla bakla ve fiğ+yulaf uygulamaları daha sonra üçgül ve kolza uygulamaları izlemiştir. Toprağın dehidrogenaz enzim aktivitesi tüm ölçüm peryotları boyunca genelde düşük bulunmuştur. Dehidrogenaz enzim aktivitesi zamana bağlı olarak değişmekle beraber uygulamalar arasında belirgin farklılıklar görülmemiştir. Ancak genel ortalamalar itibariyle en