Artan oranlarda uygulanan fosforun buğday yapraklarında çinkonun yarayışlılığına etkisi
The Effects of increasing phosphorus levels on zinc quailability in the wheat leavels
  1. Tez No: 65278
  2. Yazar: HACI KALFA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL YALÇIN GÜLÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Dünya' da ve Türkiye'de yapılan araştırmalar tarım yapılan alanların büyük bölümünde Zn noksanlığı olduğunu ortaya koymuştur. Ülkemizde Zn noksanlığı özellikle İç Anadolu Bölgesinde yaygın olarak görülmektedir. Çinko noksanlığı bitkisel verimi önemli ölçüde sınırladığı gibi,bitkisel kökenli gıdalar ile beslenen insanlarda da Zn noksanlığına bağlı hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Yapılan çalışmalar Zn noksanlığı gösteren tarım alanlarının total Zn yönünden oldukça zengin olduğunu fakat toprakta bulunan total Zn'nun çok az bir kısmının bitkiler tarafından alınabilecek forma dönüşebildiğim ortaya çıkarmıştır. Çinkonun bitkiler tarafından alınabilir konsantrasyonunun azalması, yüksek pH, kil ve kireç içerikleri ile düşük yağış ve organik madde içeriği tarafından etkilenmektedir.Bu doğal etmenlerin yanında bilinçsiz gübreleme programlarıda Zn noksanlığını arttırıcı etkide bulunmaktadır. Yüksek miktarda P'lu gübre uygulanan Zn noksanlığına sahip topraklarda Zn noksanlığı simptomları şiddetlenmekte ve bitkisel verimi önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu çalışmada Zn eksikliğine sahip Eskişehir Sultanönü toprağı kullanılmıştır. Sera koşullarındaki saksı denemelerinde, test bitkisi olarak Seri 82 (ekmeklik buğday) kullanılmıştır.Bitküer değişik Zn (Zn 0, Zn 0.08, Zn 0.4, Zn 2, Zn 5 mg/kg Zn toprak) P ( P 20, P 120, P 720 mg/kg P toprak) ve Fe (Fe 0 ve Fe 10 mg/kg Fe toprak) uygulamasına tabi tutlmuşlardır. Denemelerden elde edilen sonuçlar düşük Zn dozları ile birlikte uygulanan yüksek P dozlarının bitkideki Zn noksanlığı simptomlarını arttırdığı ve bitki bünyesinde bulunan Zn'nun büyük bir kısmım bitkiler tarafından kullanılamaz forma dönüştürdüğünü göstermiştir. Demirin ortama eklenmesi ile birlikte bitkilerin topraktan aldığı Zn miktarını arttırdığı ve yüksek P uygulamasından kaynaklanan olumsuz etkileri azalttığı görülmüştür. Sonuç olarak düşük Zn dozlarıyla birlikte uygulanan yüksek P dozlarının Zn noksanlık simptomlarını arttırmış ve bitkide bulunan Zn'nun büyük bir kısmım bitkinin kullanamayacağı forma dönüştürmüştür. Ortama eklenen Fe yüksek P uygulamasından kaynaklanan olumsuzlukları ortadan kaldırmada oldukça etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY Researches though out the world and in Türkiye have shown that a considerable amount of the arable lands are Zn deficient. In our country Zn deficiency is mostly seen in the Central Anatolia region. Zinc deficiency is critically limiting crop production and it is causing Zn deficiency related diseases both in humans and animals which are fedd with crop based foods. Several studies have shown that Zn deficient lands are rich in total Zn, but a very small amount of this Zn is found to be utilized by plants as plant available Zn. A decrease in plant available Zn in soils is directly related with high pH, clayand CaC02 content, low precipitation and organic matter. Besides this natural factors, wrong fertilizers programs are increasing the effects of Zn deficiency. In high P treated Zn deficient soils, the Zn deficiency symproms on plants get more severe and crop production is condirably decreased. A Zn deficient soil from Eskişehir, Sultanönü is used in this research. In the pot experiments under green house conditions Seri 82 (bread wheat) is used as the test plant. The plants are treated with different Zn (ZnO, Zn 0.08, Zn 0.4, Zn2, Zn5 mg/kg Zn soü), P (P20, P120,P720 mg/kg P soil) and Fe (FeO, FelO mg/kg Fe soil). The results obtained in this research have shown that under deficient supplies of Zn, high P treatments had increased Zn deficiency symptoms and chamged the Zn in plant tissue to an unusable form. With a supply of Fe, the uptake of Zn is increased and the negative effects high P treatments were decreased. As results, under deficient Zn supplies increasing P treatments had increased Zn defriciency symptoms and changed a great portion of the Zn in plant tissue to an unusable form. The supply of Fe was very effective in decreasing the negativeeffects of high P treatment.