Sera koşullarında domateste damla sulama ile sıvı gübreleme üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 65276
  2. Yazar: SEMİHA GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
öz 1993-95 yılları arasında Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nde plastik serada domateste (Lycopersicon esculentum, Mili) damla sulama ile yürütülen bu çalışmada optimum düzeyde pazarlanabilir kalitede verim elde edilebilmesi için sulama suyu ile uygulanacak azot ve potasyumun konsantrasyonları araştırılmıştır. Denemede domatesin F-144 (Fantastic) çeşidi kullanılmıştır. Çalışmada azotun 0-125-250 ve 375 mgN/1 ve potasyumun 0-150-300 ve 450 mgK/1 olmak üzere dörder dozu denenmiştir. Bitkilere uygulanacak sulama suyunun belirlenmesinde açık su yüzeyinden olan buharlaşma esas alınmıştır. Toplam verim açısından en iyi sonuç 16.65 ton/da ile azotun 250 mgN/1, potasyumun ise 300 mgK/1 dozundan alınmıştır. Bu dozlar üzerinde verim ve meyve sayısında daha fazla artış görülmemiş olup, ortalama meyve ağırlığında ise bir düşüş görülmüştür. Meyvenin suda çözünebilir toplam kuru madde ve titre edilebilir asit içeriği azot ve potasyumun artan dozlarında artış göstermiştir. Meyvenin pH'sı açısından uygulamalar arasında farklılık belirlenemezken, C vitamin içeriği üzerinde ise azot etkili olmuş ve azotun artan dozlarında meyvenin C vitamin içeriği azalmıştır. Vejetasyon döneminin ilerlemesi ile birlikte suda çözünebilir toplam kuru madde ve C vitamin içeriği artarken, titre edilebilir asitlik ise azalmıştır. Bitki besin elementine göre değişiklik göstermekle birlikte, yaprağın bitki besin element içeriği üzerinde azot ve potasyumun her ikisi de etkili olmuştur. Yaprağın N, K, Mg ve Fe içeriği azotun sulama suyu ile uygulanan dozunun artışına bağlı olarak artış gösterirken, P, Zn, Mn ve Cu içeriği ise bir düşüş göstermiştir. Yaprağın Ca içeriği ise gelişmenin erken dönemlerinde azotun artan dozlarına bağlı olarak azalırken, gelişmenin geç dönemlerinde ise artış göstermiştir. Potasyumun artan dozlarında yaprağın K içeriği artarken, Ca ve Mg içeriği ise azalmıştır. Yaprağın N, P ve K içeriği vejetasyon döneminin ilerlemesi ile birlikte bir düşüş gösterirken, Ca ve Fe içeriği ise bir artış göstermiştir. Toprağın K, Ca, Mg ve Zn içeriği ile pH ve tuzluluğu üzerinde azot ve potasyumun her ikisi de etkili olmuştur. Toprağın K içeriği potasyumun artan dozlarında artış gösterirken, azotun artan dozlarında ise bir düşüş görülmüştür. Toprağın Mg içeriği ise azot ve potasyumun artan dozlarında azalma göstermiştir. Azotun artan dozlarında toprağın pH'sı düşerken, tuzluluğu ise yükselmiştir. Potasyumun artan dozlarında da toprağın tuzluluğu artış göstermiştir. Azotun 375 mgN/1 ve potasyumun 450 mgK/1 dozlarında toprağın tuzluluğu 2.5 dS/m 'nin üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out between 1993 and 1995 in Alata Horticultural Research Institute. The aims of the study were to determine the adequate nitrogen and potassium concentration for greenhouse-grown and drip -fertigated tomatoes (Lycopersicon esculentum, Mill) in order to obtain the highest marketable yield and fruit quality. In the experiment F-144 (Fantastic) cultivar were used. In the experiment; four nitrogen (0- 125-250 and 375 mgN/I) and potassium (0-150-300 and 450 mgK/I) levels were tested. The amount of water applied each irrigation was equvalent to 0.8 of pan evaporation. From the total yield point of view, the best results were obtained from 250 mgN/I and 300 mgK/I rates with 16.65 ton/da. There was no further increase above these nitrogen and potassium levels regarding total yield, fruit number and mean fruit weight. Total soluble solid (TSS) and titratable acid contents of the fruit increased with increasing nitrogen and potassium levels. There was no significant differences among treatments with respect to fruit pH. Whereas ascorbic acid contents of the fruit was significantly affected by nitrogen and it decreased with increasing nitrogen levels. Total soluble solid and ascorbic asid contents of the fruit increased in time, whereas titratable acid contents decreased. Depending on the mineral nutrients, the nutrient contents of the leaves were significantly affected by nitrogen and potassium levels. N, K, Mg and Fe contents in leaves increased significantly with increasing nitrogen levels, whereas P, Zn, Mn and Cu were adversely affected. Increasing nitrogen level caused to decrease in Ca content of the leaves in the early and mid growing stage, but increase in the late growing stage. Increasing potassium level led to increase in K and decrease in Mg and Ca contents of the leaves. While the N, K and P contents of the leaves decreased in time, Ca and Fe showed increase. K, Ca and Mg and Zn contents of the soil and soil pH and salinity were significantly influenced by nitrogen and potassium levels. While K content of the soil increased significantly with increasing potassium level, it adversely affected by nitrogen. Increasing nitrogen and potassium led to decrease in Mg content of the soil. Increasing potassium and nitrogen level gave rise to increase in salinity. Salinity was found above 2.50 dS/m in 375 mgN/I and 450 mgK/I doses. Soil pH decreased significantly with increasing nitrogen level. The effect of the potassium on the soil pH was less than nitrogen.