Acetone, butanol and ethanol production from waste substrates
Atık hammaddelerden aseton, bütanol ve etanol üretimi
  1. Tez No: 652770
  2. Yazar: GİZEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÖZMIHÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ABE (Aseton, Bütanol ve Etanol) fermantasyonu biyoyakıt üretimi için umut verici bir prosestir. Kesikli ve yarı sürekli deneyler çözücü üretimini arttırmak için yürütülmüştür. İlk kesikli deneylerde, organizmalar olarak Clostridium acetobutylicum ve Clostridium beijerinckii ve atık substratlar olarak karpuz kabuğu, çay atığı, şeftali atığı, buğday atığı, ve çeltik kavuzu kullanılmıştır. C. acetobutylicum ethanol üretimine eğilimli iken C. beijerinckii ana çözücü olarak aseton üretmiştir. En yüksek bütanol konsantrasyonu (6,97 g/ L), farklı türdeki atıkların hemen hemen aynı miktarda bütanol ürettiği hidrolizlenmiş şeftali atığı ile C. acetobutylicum' da elde edilmiştir. En yüksek bütanol verimi (0,139 g bütanol/ g substrat), hacimsel bütanol üretim hızı (0,00116 g bütanol/ L. sa) ve hacimsel ABE üretim hızı (0,00235 g ABE/ L. sa) C. acetobutylicum ve şeftali atığı ile elde edilmiştir. Yarı sürekli fermantasyon, farklı seyrelme oranlarında C. beijerinckii ile hidrolize edilmiş şeftali atığına tabi tutulmuştur. En yüksek aseton konsantrasyonu (11,87 g/ L) ve verimliliği (0,13 g/ L. sa) 0,0113 1/ sa seyrelme oranı ile elde edildiğinde üretilen ana çözücü asetondur. En yüksek aseton üretim verimi (0,32 mol aseton/ mol glukoz) 0,0056 1/ sa seyrelme oranı ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABE (Acetone, Butanol, and Ethanol) fermentation is a promising process for biofuel production. Batch and fed-batch experiments were conducted to produce solvent. At the first batch experiments, Clostridium acetobutylicum and Clostridum beijerinckii as organisms and watermelon peel, tea waste, peach waste, wheat waste, and rice husk were used as waste substrates. C. acetobutylicum tended to ethanol production while C. beijerinckii produced acetone as the major solvent. The highest butanol concentration (6.97 g/ L) was obtained with hydrolyzed peach waste at C. acetobutylicum where different types of waste produced nearly the same amount of butanol. The highest butanol yield (0.139 g butanol/ g substrate), volumetric butanol production rate (0.00116 g butanol/ L. h) and volumetric ABE production rate (0.00235 g ABE/ L. h) were obtained with C. acetobutylicum and peach waste. Fed-batch fermentation was subjected to hydrolyzed peach waste with C. beijerinckii at different dilution rates. Acetone was the major solvent produced where the highest acetone concentration (11.87 g/ L) and productivity (0.13 g/ L. h) was obtained with 0.0113 1/ h dilution rate. The highest acetone production yield (0.32 mol acetone/ mol glucose) was observed with 0.0056 1/ h dilution rate.