Biobutanol production from fruit processing industry organic solid wastes by dark fermentation
Meyve işleme endüstrisi organik atıklarından karanlık fermantasyonla biyobütanol üretimi
  1. Tez No: 726363
  2. Yazar: MÜGE DALAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLGİ KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Tezin amacı şeftali posasının mikrodalga hidroliz şartlarını optimize etmek ve karanlık fermantasyonla solvent (Aseton, Bütanol ve Etanol) üretimi yapmaktır. Toplam şeker konsantrasyonunu maksimize eden optimum mikrodalga hidroliz koşulları Box-Behnken deneysel tasarım metodu kullanılarak belirlenmiştir. Bağımsız değişkenler pH, partikül çapı ve substrat konsantrasyonu, bağımlı değişken ise toplam şeker derişimidir. Toplam şeker konsantrasyonunu (24,27 g/L) maksimize eden optimum koşullar 5,5 pH, 246,88 mikrometre partikül çapı ve 39,48 g/L substrat konsantrasyonudur. Karanlık fermantasyonla biyobütanol üretimi için Clostridium acetobutylicum ve Clostridium pasteurianum kültürleri kullanılmıştır. Kesikli şartlarda yapılan deneysel çalışmalarda başlangıç substrat, azot ve fosfor konsantrasyonları ile magnezyum, manganez, çinko, kalsiyum ve demir gibi iyon seviyelerinin, etanol, bütirik asit ile elektron taşıyıcı olarak nötr kırmızı ilavesi gibi şartların solvent üretimi üzerine etkileri incelenmiştir. Besi ortamı bileşimine göre aseton ve etanol üretiminde kısmen artışlar meydana gelmiş olmakla birlikte bütanol üretimi inhibe olmuştur. C. pasteurianum ile solvent üretiminin yanı sıra yüksek seviyelerde hidrojen gazı üretimi elde edilmiştir. Hidrojen üretim verimi hacimsel hidrojen üretim hızı azot sınırlı (C/N=250) ve fosfor sınırlı (C/P=43) şartlarda daha yüksek seviyelerde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to optimize the microwave hydrolysis of peach pulp and to produce solvent (Acetone, Butanol, and Ethanol) by batch dark fermentation. Optimum microwave hydrolysis conditions that maximized total sugar concentration were determined by using Box-Behnken experimental design method. Independent variables were pH, particle diameter, and substrate concentration, dependent variable was the total sugar concentration. Optimum conditions that maximize the total sugar concentration (24.27 g/L) were pH of 5.5, particle diameter of 246.88 micrometers, and substrate concentration of 39.48 g/L. Batch cultures of Clostridium acetobutylicum and Clostridium pasteurianum were used to produce solvents by dark fermentation. The effect initial substrate concentration; nitrogen and phosphorus concentrations; levels of ions like magnesium, manganese, zinc, calcium, and iron; butyric acid, and ethanol concentrations as metabolic shifters to butanol; neutral red addition as an electron carrier on solvent were evaluated. The acetone and ethanol productions were relatively enhanced while butanol production was inhibited. Hydrogen generation as a side valuable product in ABE fermentation was achieved simultaneously by C. pasteurianum. Hydrogen production yield and volumetric hydrogen production rate were enhanced by the nitrogen limited (C/N=250) and phosphorus limited (C/P=43) conditions.