Optimal design of hybrid renewable energy systems for Libya economic area case study in Misurata free zone
Misurata serbest bölgesinde, Libya ekonomik alanı için hibrit yenilenebilir enerji sistemlerinin optimal tasarımı ve örnek çalışması
  1. Tez No: 652797
  2. Yazar: MUSAEB MOHAMED ALDAWAINI ALGADI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, alternatif bir yaklaşım olarak çeşitli yenilenebilir enerji kaynaklarının Libya sınırları içerisinde ticari bir alan için doğrulanması hedeflenmiştir. Çalışmada, elektrik yüklerinin beslenmesi, farklı durumlarda sistemlerin simülasyonunun yapılması ve sonuçların karşılaştırılması amacıyla çeşitli hibrit enerji kaynaklı sistemlerin tasarımında Homer yazılımı kullanılmıştır. Sonuç olarak, birden fazla yenilenebilir enerji kaynaklı hibrit sistemlere bağlı kalınarak sistemlerin daha stabil olması ve enerji üretiminde daha az maliyet elde edilmiştir. Ayrıca, Libya'daki geleneksel kaynakları kullanarak enerji üretme maliyetiyle rekabet eden bir maliyetle enerji üretmenin uygulanabilir bir alternatifi olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına güvenmenin etkinliği doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to verify the usage of various renewable energy sources as an alternative approach to feed a commercial area in Libya, where the Homer software was used to design different hybrid energy-source systems to feed an electric load, conduct a simulation of the system in different cases and compare the results. The results showed that relying on a hybrid system with more than one renewable energy source ensures more stability for the system and less cost of producing energy. Besides, it is confirmed that the effectiveness of reliance on renewable energy sources as a viable alternative to producing energy at a cost that competes with the cost of producing energy using traditional sources in Libya.