Görünür ve kızılötesi bölge için yansıma önleyici yarıiletken ince film geliştirilmesi
Development of antireflect semiconductor thin film for visible and infrared region
  1. Tez No: 652796
  2. Yazar: ARZU KIRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA PEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma kapsamında, saf materyal plazması üreten bir teknik olan Termiyonik Vakum Ark (TVA) tekniği kullanılarak, tek katmanlı yansıtmaz (anti-reflective (AR)) kaplama malzemesi olarak en iyi bilinen MgF2 (Magnezyum Florür) bileşiğinin plazmasını üreterek, cam taban üzerine ince filmler oluşturulmuştur. Oluşturulan bu ince filmlerin bazı fiziksel özellikleri incelenmiştir. İnce filmlerin yüzey özelliklerini incelemek için atomik kuvvet mikroskobu (AFM), kristal yapılarını incelemek için ise x-ışını kırınım (XRD) cihazı kullanılmıştır. Üretilen ince filmlerin optik özellikleri ise görünür bölge için UV-Vis spektrofotometri cihazı ve kızılötesi (IR) bölge için FTIR spektroskopisi cihazı kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, thin films were formed on the glass base by producing the plasma of MgF2 (Magnesium Fluoride) compound, which is known as the most suitable material as single layer anti-reflective (AR) coating material by using Thermionic Vacuum Arc (TVA) technique, which produces pure material plasma. Some physical properties of the produced thin films were investigated. Atomic Force Microscopy (AFM) was used to examine the surface properties of the thin films and X-Ray Diffraction (XRD) device was used to examine the crystal structures of the thin films. The optical properties of the produced thin films were examined by using UV-Vis spectrophotometry for visible region and FTIR spectroscopy for infrared (IR) region.