Rasyona ilave edilen çörek otu (Nigella sativa L.) tohumunun Japon bıldırcınlarının gelişim ve yumurta verimine etkisi
The effect of black cumin (Nigella sativa L.) seeds supplement to the ration on growth and egg yield of Japanese quails
- Tez No: 652808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH NURİ ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Yapılan bu çalışmada rasyona ilave edilen çörek otu (Nigella sativa L.) tohumunun, bıldırcınların gelişim ve yumurta verim özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla %1, %3, %5, %7 ve %10 çörek otu tohumu doz grupları oluşturulmuştur. Çalışmada ayrıca çörek otu tohumu ilave edilmeyen %0 doz grubu bulunmaktadır. Gelişim özelliği olan, 4 haftalık yaşa kadar bıldırcınların haftalık canlı ağırlık ve ağırlık artış özellikleri bakımından çörek otu tohumu doz grupları arasında önemli bir farklılık (P>0.05) bulunmamıştır. Ayrıca 4 haftalık yaşa kadar çörek otu tohum dozu gruplarından elde edilen haftalık yem tüketimi ve yemden yararlanma oranlarında da bir farklılık belirlenmemiştir. Ancak yalnızca dişi bıldırcınların 6 ile 9 haftalık yaşlar arasındaki günlük yem tüketiminin en yüksek olduğu grup %0 doz grubudur. Bu doz grubu çörek otu tohumu kullanılan ve en düşük yem tüketiminin olduğu %1 doz grubundan %12.58 oranında daha fazla yem tüketmiştir. Bunun yanı sıra %0 doz grubundan elde edilen haftalık yumurta ağırlık ortalamaları bazı çörek otu tohumu doz gruplarından daha düşük bulunmuştur. Çalışmada deneme doz gruplarında bıldırcın başına yumurta sayıları bakımından farklılık bulunmamaktadır. Araştırma sonucunda çörek otu tohumunun bıldırcınların yumurta dönemi yem tüketimini yumurta ağırlık ortalaması ve yumurta sayılarında herhangi bir olumsuzluk meydana getirmeden düşürdüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of black cumin (Nigella sativa L.) seed added to the ration on the growth and egg production characteristics of quails was investigated. For this purpose, 1%, 3%, 5%, 7% and 10% black cumin seed dose groups were formed. There was also a 0% dose group without black cumin seed. There was no significant difference (P>0.05) between the black cumin seed dose groups in terms of weekly body weight and weight gain characteristics of quails up to 4 weeks of age. In addition, no separation was found in the weekly feed consumption and feed conversion rates obtained from the black seed dose groups up to 4 weeks of age. However, only the group with the highest daily feed consumption of female quails between the ages of 6 and 9 weeks was the 0% dose group. The consumption of the control group was higher than the 1% dose group, which had the lowest feed consumption, by 12.58%. In addition, weekly egg weight averages obtained from 0% dose group were found to be lower than some black cumin seed dose groups. There was no difference in the number of eggs per quail in the trial. As a result of the research, it was determined that black cumin seed reduced the feed consumption of quails during the egging-period without causing any negative effects on average egg weight and egg number.