Ekonomik büyüme ve cari işlemler dengesi ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship between economic growth and current account balance: A case of Turkey
- Tez No: 652822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI KUTAY BOLKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Cari işlemler açığı 1980'den sonra Türkiye ekonomisinin en önemli ekonomik sorunlarından biri haline gelmiştir. Cari açık yıllar içinde giderek daha fazla büyümüş ve kronikleşmiştir. Bugün halen birçok ekonomide en önemli sorunlardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, 2003- 2019 dönemine ait çeyreklik verileri kullanarak Türkiye'de cari işlemler dengesi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada ARDL metodolojisi uygulanmıştır. 2008 yılında küresel ekonomik krizin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisi göz önünde bulundurularak kukla değişkenler kullanılmıştır. Buna ek olarak, cari işlemler dengesi TL para birimine dönüştürüldü ve daha sonra TÜFE endeksine bölünmek suretiyle fiyat etkisinden arındırıldı. Elde edilen sonuçlar, reel GSYH büyümesi ile uzun vadede cari işlemler dengesi arasında hem istatistiksel hem de ekonomik açıdan anlamlı bir ilişki olduğuna dair güçlü kanıtlar sunmaktadır. Türkiye ekonomisinde cari açık yüksek olduğunda, ekonomik büyüme oranında genel olarak artış gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The current account deficit has become the most important economic issue of Turkey's economy after 1980. It had grown increasingly over the years and become chronic for long time. Even, it is one of the most significant issues in whole economies today. The main goal of this study is to investigate the relationship between current account balance and economic growth in Turkey by using quarterly data for the period of 2003: Q1 - 2019: Q4. In this study ARDL methodology has been applied. Dummy variables were used considering the impact of the global economic crisis in 2008 on the Turkish economy. Additionally, the current account balance was converted into TL currency and then divided into CPI index hence it is free from the price effect. The conclusions provide strong evidence that there is a both statistically and economically significant relationship between the real GDP growth and the current account balance in the long run. When the current account deficit is high in the Turkish economy, the rate of economic growth has generally increased as well.