Orta gelir tuzağı, Türkiye örneği
Middle income trape, Turkey's example
- Tez No: 666612
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN SOYDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Orta gelir tuzağı orta gelir kategorisindeki ülkelerin durgunlaşması olgusu anlamına gelmektedir. Bu ülkeler kişi başına gelir seviyelerini düşükten orta gelir durumuna yükseltmişlerse de, daha ileri gitmeyi ve yüksek gelir seviyesine ulaşmayı başaramamışlardır. Tuzağa yakalanan ülkelerin, gelir seviyelerini yükseltebilmeleri için politikalar üretmeleri gerekmektedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde orta gelir tuzağı kavramının tarihsel gelişimi ve kavramsal açıklaması ile gelir seviyelerini ifade eden eşik -kişi başı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla- değeri ve bu değerin matematiksel hesaplama yöntemi açıklanırken ekonomik büyümenin dinamiklerinin anlaşılabilmesi için büyüme teorileri ele alınmıştır. İkinci bölümde Türkiye ve seçilmiş ülkelerin ekonomik büyüme gelişimleri incelenmiştir. Orta gelir tuzağına düşmesine rağmen kısa sürede kurtulmayı başarmış Japonya ve Güney Kore ile tuzaktan kurtulamayan Çin ve Arjantin'in Orta Gelir Tuzağı'na yakalanma serüveni ve Orta Gelir Tuzağı'ndan kurtulabilmek için hayata geçirdikleri ekonomi politikaları, makroekonomik verilerinden yol çıkılarak ulusal ekonomik göstergeleri gözler önüne serilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye ve seçili ülke ekonomilerine ait on bir değişkenin (KBGSYH (Cari ABD dolar), KBGSYH (Yıllık %), Cari İşlemler Dengesi (GSYH %), İşsizlik Oranı, Yurtiçi Tasarruf (%GSYH), Yurtiçi Tasarruf (Cari ABD dolar), İhracat (Cari ABD dolar), İthalat (Cari ABD dolar), Ar-Ge Harcama Oranı, İnsani Gelişmişlik Endeksi, Küresel Rekabet Edebilirlik Endeksi) belirli dönemler aralığında betimsel analizi yapılmış ve elde edilen veriler yorumlanmıştır. Türkiye'nin orta gelir tuzağı ile ilişkisi ve yüksek gelir grubuna sıçrayabilmesi için uygulaması gereken yapısal reformlar belirtilmiştir. Hayata geçirilmesi gereken reformların başında, inovasyon ve ar-ge faaliyetlerinin arttırılması, eğitim ve beşeri sermaye kalitesinin yükseltilmesi, tasarruf ve yatırımların arttırılması, iş gücü piyasalarında adaletin sağlanması ve katma değeri yüksek ileri ürünlerin üretimi ve ihracatının yaygınlaştırılması, Türkiye'nin Orta Gelir Tuzağı'ndan kurtulabilmesi için çözüm önerisi olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the middle income trap means the stagnation phenomenon of middle income countries. Although these countries have raised their per capita income levels from low to middle income, they have not been able to go further and reach high income levels. Countries caught in the trap need to develop policies to raise their income levels. The study consists of three parts. In the first chapter, the historical development and conceptual explanation of the concept of middle income trap and the threshold value (Gross Domestic Product per capita) expressing income levels and the mathematical calculation method of this value are explained. In addition, growth theories are discussed in order to understand the dynamics of economic growth. The second part of Turkey and selected countries in economic growth and development were studied. The adventure of Japan and South Korea, which managed to escape in a short time despite falling into the middle income trap, and China and Argentina, who could not get out of the trap, were examined. The economic policies they implemented in order to get rid of the Middle Income Trap, the national economic indicators were revealed by using the macroeconomic data. In the third chapter, Turkey and belongs to the selected country's the eleven economic variables (PCGDP (current US dolar), PCGDP(annual%) Current Account Balance (% of GDP), Unemployment Rate, Domestic Savings (% of GDP), Domestic Savings (current US dolar ), Exports (Current US dolar), Imports (Current US dolar), R&D Expenditure Ratio, Human Development Index, Global Competitiveness Index), descriptive analysis has been made and the data obtained are interpreted. Turkey's relation with the middle-income trap and structural reforms must be implemented in order to jump to the higher income groups is indicated. Increasing innovation and R&D activities, increasing the quality of education and human capital, increasing savings and investments, ensuring justice in labor markets, and expanding the production and export of high value-added products are among the leading reforms that need to be implemented. These are presented as solutions to rid Turkey of the Middle Income Trap.