Bağımsızlık sonrası Gürcistan – Avrupa Birliği ilişkileri
Georgia - European Union relations after independence of Georgia
- Tez No: 652821
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Birliği ve Gürcistan hakkında genel bilgiler verilmekle birlikte temel olarak iki yapı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. AB, kuruluşundan bu yana demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü, temel haklar ve özgürlükler gibi alanlarda sıkı bir politika izlemiştir. 1991'de bağımsızlığını kazanan Gürcistan Cumhuriyeti, her zaman Avrupa ile ikili ilişkileri sürdürmeyi önemsedi. Bu Tez çalışması içerisinde Gürcistan-AB ilişkilerinin 1992 yılından günümüze kadar geçirmiş olduğu aşamalar incelenmiş ve ikili ilişkilerdeki araçlar araştırılmıştır. Bu doğrultuda, Gürcistan'ın AB değerlerine nasıl ve ne kadar uyum sağladığı Avrupa Komşuluk Politikası öncesi ve sonrası ilişkiler olmak üzere incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between Georgia and the EU, providing, in addition, a general information about each of them, respectively. EU pursues strict policies such as democracy, human rights, rule of law, and fundamental rights and freedoms since its foundation. The Republic of Georgia, which gained its independence in 1991, has always shown its interest in maintaining bilateral relations with Europe. In the thesis, the bilateral relations between EU and Georgia since 1991 are investigated together with the tools that are used for facilitating the integration. Accordingly, the study examines Georgia in two stages: before and after the European Neighbourhood Policy.