Gösteri salonlarının akustik girdilere göre mekânsal ve yapısal analizi: Konya Selçuklu kongre merkezi
The analysis of the design and equipment in show halss via acoustic data: Konya Selcuklu congress center
  1. Tez No: 652844
  2. Yazar: MERVE KANAT İÇÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Geçmişi milattan önceki yıllara dayanan gösteri salonları, müziğe ve tiyatroya ilginin artmasıyla işlevini geliştirerek açık tiyatrolardan özel gösteri salonlarına dönüşmüştür. Günümüzde gösteri salonlarındaki en önemli girdi dinleyici/izleyicinin konforu haline gelmiştir. Şüphesiz bir gösteri salonu tasarlanırken mimarın amacı müziği, gösteriyi veya konuşmayı özellikleri kaybolmadan dinleyiciye iletmek olmalıdır. Bu kaygılar akustik biliminin ortaya çıkarak önem kazanmasını sağlamıştır. Akustik bilimi, bir gösteri salonu için işitsel konforu ihtiva eder. İşitsel konfor ise salonun mimari tasarım aşamasından itibaren başlayan bir olgudur. Akustik konforu sağlayacak olan estetik koşullar ve yatay-dikey donatıların bir araya getirilmesiyle de tasarlanan hacim başarıya ulaşmaktadır. Bu bağlamda bu tez çalışmasının amacı gösteri salonları tasarım ilkelerinin belirlenmesidir. Tasarım ilkelerinin sistematik derleme ile kategorize edilmesi ve tablolara aktarılarak değerlendirme listesinin oluşturulması hedeflenmiştir. Bu kapsamda öncelikle akustik gerekliliği olan mekânların tasarım sürecini etkileyen işitsel kavramların tanımları ve iç mekân yapı akustiği ele alınmıştır. Sonrasında mimari ve akustik tasarımın birbiriyle olan ilişkisi incelenmiştir. Bunun yanı sıra gösteri salonlarının tasarım ilkeleri niteliksel verilerle araştırılmıştır. Bütün bu veriler ışığında, yapı yönetmelikleri, standartlar ve mimari tasarım kriterleri kapsamında gösteri salonlarının tasarım ilkeleri tablosu oluşturulmuştur. Bu ilkeler tez çalışmasının son bölümünde örneklem alan ile kıyaslanmıştır. Bunun sonucunda bir gösteri salonu tasarımının mekânsal, yapısal, gürültü kontrolü ve akustik kusurların giderilmesi girdileri ile şekillendiği ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the increasing of interest in the music and theater, the show halls, which have a history dating back to the years before Christ, have developed their functions and transformed from open-air theaters to private show halls. Nowadays, the significant factor in the show hall has become the comfort of the listener / audience. When designing a show hall, the aim of the architect should be to convey the musical sounds, show or speech to the audience without losing its content. These concern has enabled the science of acoustics to emerge and gain importance. The science of acoustics includes auditory comfort for a show hall. Auditory comfort is a phenomenon that begins from the design stage of the show hall. The designed volume, by combining the aesthetic conditions and horizontal-vertical reinforcements that will provide acoustic comfort, successful accomplished. Therefore, the main purpose of this study is that the design principles of the show halls were comprehensively determined. It was aimed to categorize the design principles with systematic compilation and to create the evaluation list. In this context, primarily definitions of acoustic concept that show halls affecting the design process and interior building acoustics were discussed. Then, the relationship between architectural and acoustic design was examined. In addition, the design principles of the show halls have been researched with qualitative data. According to the all these data, the design principles table of the show halls has been created within the scope of building regulations, standards and architectural design criteria. These principles have been comprehensively compared with the sampling area in the last section of the study. As a result, this study was proven that a show hall design is shaped by spatial, structural, noise control and removal acoustic defects data.