Termoplastik altyapı materyallerinin bağlantı direnci üzerinde yüzey işlemlerinin etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of surface modifications on the bonding strength of thermoplastic framework materials
- Tez No: 652869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞU ÖMÜR DEDE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı farklı mekanik-kimyasal yüzey işlemlerinin PEEK ve PEKK polimerlerin indirekt laboratuvar kompoziti (ILC) ile arasındaki üç nokta bükülme dayanımı direncine (TPBS) ve polimerlerin yüzey pürüzlülüğüne (Ra) olan etkisinin, ayrıca polimer tipleri arasındaki farkların değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: PEEK ve PEKK polimer gruplarının her birinden TPBS testi için 80'er, toplamda 160 adet, Ra, temas açısı (CA) ve SEM analizleri için ise 40'ar, toplamda 80 adet polimer örnek hazırlanarak, uygulanan; kontrol (Cnt), atmosferik soğuk plazma (Pls), sülfürik asit (SA), Rocatec Plus (Roc_Pls), Cojet (Coj), sülfürik asit+plazma (SA_Pls), Rocatec Plus+plazma (Roc_Pls) ve Cojet+plazma (Coj_Pls) yüzey işlemlerine göre 8 alt gruba (TPBS: n=10; Ra: n=5) ayrılmıştır. TPBS polimer örnekler ILC ile bağlandıktan sonra 24 saat 37 C distile suda bekletilmiş, ardından üniversal test cihazı ile 1 mm / dk kafa hızında TPBS testi uygulanmıştır. Optik profilometre ile Ra ölçümleri gerçekleştirilmiş ve her bir yüzey işlemi grubu için toplam 10 adet Ra değeri mikrometre (m) cinsinden kaydedilmiştir. TPBS ve Ra test verileri iki yönlü varyans analizi (ANOVA), bağımsız örneklem t-testi ve Tukey HSD testi ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the influence of PEEK and PEKK surface modification techniques on the surface roughness (Ra) and three point bending strength (TPBS) to indirect laboratory composites (ILC). Material and Method: 80 polymer samples were prepared for each PEEK and PEKK polymer groups to performe TPBS test with total amount of 160; also 40 samples for each polymers to performe Ra, contact angle (CA) measurement and scanning electron microscopy (SEM) analysis with a total amount of 80. Each polymer samples were divided into 8 subgroups (TPBS: n = 10; Ra: n = 5) according to the surface treatments; control (Cnt), atmospheric cold plasma (Pls), sulfuric acid (SA), Rocatec Plus (Roc_Pls), Cojet (Coj), sulfuric acid + plasma (SA_Pls), Rocatec Plus + plasma (Roc_Pls) and Cojet + plasma (Coj_Pls). ILC was mounted to each TPBS polymer samples. All TPBS samples were stored in water for 24 h at 37°C and then subjected to TPBS test with a universal test machine. Ra measurements were performed with an optical profilometer and a total of 10 Ra values were recorded in micrometers (m) for each surface treatment group. TPBS test and Ra data were statistically analyzed using two-way ANOVA, independed samples t-test and post-hoc Tukey HSD test.