Yükseköğretim kurumunda enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynakları konusunda farkındalık: bir vakıf üniversitesinde öğrenciler üzerinde bir araştırma
Awareness of energy efficiency and renewable energy sources in a higher education institution: A research on students in a foundation university
  1. Tez No: 652870
  2. Yazar: MEHMET ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Enerji; insanların, toplumların, ülkelerin şimdiye kadar bağlı oldukları bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç görünürde gelecekte de devam edecektir. Hızlanan yaşamda, iş hayatında elektronik ortamda işlerin yürütülmesi, iletişim sağlanması günümüzün gereği olmuştur. Gelişen teknoloji ile bu hızlı yaşamda sürdürülebilirlik enerjiye dayalıdır. Enerjideki sürdürülebilirlik ise bazı faktörlere bağlıdır. Dünyadaki hızlı gelişmeler devam ederken dünyanın bize sunduğu kaynakları kullanmaya devam ediyoruz. Bu noktada kaynakların doğru ve en verimli şekilde kullanılması hem günümüz dünyası hem de gelecek dünyası için önem arz etmektedir. Gelişmenin sürdürülebilmesi ve çevre dostu şeklinde bu ortamın sağlanabilmesi insanoğlunun amacı olmalıdır. Tüm bu durumların sağlanmasında enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynakları önemli kilit noktalarıdır. Özellikle içinde bulunduğumuz zaman diliminde dünyaca farkına varılan enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının dünyaya ve gelecek insanına yararlı olma konusu Türkiye'de de ağırlık verilmesi gerekli bir konudur. Çıkarılan kanunlar, planlanan çalışmalar ve izlenen stratejilerin yanı sıra bu konunun yetişen gelecek insanlarına öğretilmesi gerekliliği ilerleyen zamanlarda daha net ortaya çıkacaktır. Günümüzde yükseköğretim kurumlarında bu konuların ele alınması gerektiği vurgulanmak istenmiştir. Mevcut durumda yükseköğretim kurumu öğrencilerinin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynakları konusunda bilgi düzeyleri ve farkındalıkları daha önce araştırmalarda kullanılan ölçek yardımı ile ölçülmesi, değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Farkındalık durumları sorulara verilen cevapların birbiri ile ilişkilendirilmesi yolu ile incelenmiştir. Ayrıca öğrencilerin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynakları konularına ilgileri ve bu konuların üniversitelerde daha fazla ele alınması gerekliliği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy; it is a need that people, societies and countries have been attached to until now. This need will seemingly continue in the future. In the accelerating life and business life, conducting business in electronic environment and providing communication has become a necessity of today. With the developing technology, sustainability in this fast life is based on energy. Sustainability in energy defends on some factors. While the rapid developments in the world continue, we continue to use the resources that the world offers us. At this point, the correct and most efficient use of resources is important for both today's world and the future world. Sustaining the development and providing this environment in an environmentally friendly manner should be the purpose of human beings. Energy efficiency and renewable energy sources are important key points in achieving all these situations. Especially in our time period, the use of issue of energy efficiencies and renewable energy sources recognized by the world must be emphasized on the future world and on the future people an essential matter in the Turkey. In addition to the laws enacted, planned studies and strategies followed, the necessity of teaching this subject to future people will become clearer in the future. It is wanted to emphasize that these issues should be addressed in higher education institutions today. It is aimed to measure and evaluate the knowledge level and awareness of the students of higher education institutions about energy efficiency and renewable energy sources with the help of the scale used in previous studies. Awareness situtions were investigated by correlating the answers given to the questions. In addition, students interest in energy efficiency and renewable energy sources and the need to address these issues more in universities were determined.