Anayasa Hukukunda çocuk hakları
Child rights in Constitutional Law
- Tez No: 652887
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GÖNENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 968
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuk haklarının anayasa hukuku açısından rejiminin incelenmesidir. Anayasa hukukunda çocuk haklarının hukuksal çerçevesi, çocuk haklarının anayasal dayanakları başta olmak üzere, çocuk hakkı olarak nitelenen hakların konusunun, ilkelerinin, muhataplarının ve bu hakların yerine getirilmesine yönelik edimlerin ve bu hakların korunmasını amaçlayan yargısal-yargısal olmayan araçların anayasa hukuku disiplini yaklaşımı ile incelenmesini gerektirir. Anayasa hukuku bakımından çocuk hakları, çocuğun sahip olduğu hakların anayasal düzlemde tanınmasını ve korumaya kavuşturulmasını konu almaktadır. Çocuk hakları, demokratik toplumlarda her bireyin sahip olduğu yaşam, sağlık, kişi dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığını geliştirme, özel hayatın korunması, adil yargılanma, ifade özgürlüğü gibi temel hakların yanı sıra“çocuklara özgü”, çocuğun çocuk olması nedeniyle sahip olması gereken haklardır. Çocukların bedensel, zihinsel ve ekonomik yönden güçsüz ve bir yetişkine bağımlı olmaları nedeniyle bir yandan incitilmeye, ihmal ve istismara daha açık olmaları, diğer yandan anlama ve muhakeme yeteneklerinin tam olarak gelişmemiş olması ile karakterize edebilecek doğaları, çocukluk döneminde kişilere özel haklar tanınmasının gerekçesidir. Temel hak ve özgürlüklerin çocukların haklarını da koruyacak biçimde uygulanması, çocukların kırılgan ve incinebilir doğalarına ve gelişmekte olan bireyler olmalarına özgü niteliklerinin özellikle göz önünde bulundurulduğu bir yargısal tutumu gerektirmektedir. Gerek Anayasa Mahkemesi, gerekse AİHM, çocukların kırılgan ve incinebilir doğalarının gereklerini, hem çocuğun maruz kaldığı ihlalin ağırlığını tespit etmede, hem de mağdur karşısında devletin yükümlülüklerinin kapsamını tespit ederken göz önünde bulundurmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the regime of children's rights in terms of constitutional law. The legal framework of children's rights in the constitutional law requires the examination of the subject, principles, obligations, responsables for and acts aimed at the fulfillment of these rights, as well as judicial-non-judicial instruments aimed at the protection of these rights, as well as the constitutional basis of children's rights. In terms of constitutional law, children's rights are concerned with the recognition and protection of the rights that the child has in the constitutional scope. Children's rights include the rights that every individual in democratic societies has such as right to life, to health, to personal immunity, to develop their material and spiritual existence, to protection of private life, to fair trial, to freedom of expression, as well as the rights that a child should have because of being a child. It is the reason that children are given special rights during childhood, because they are more vulnerable to neglect and abuse due to their physical, mental and economic weaknesses, and on the other hand, their understanding and reasoning skills are not fully developed. The application of fundamental rights and freedoms in a way that protects the rights of children requires a judicial attitude, in which the characteristics of children that are specific to their fragile and vulnerable nature and to be developing individuals are especially taken into consideration. Both the Constitutional Court and the ECtHR take into account the needs of the fragile and vulnerable nature of children, as well as in determining the severity of the violation to which the child is exposed, and in determining the extent of the state's obligations to the fulfilment of the rights of children.