Hukuk ve adli tıp açısından babalık davaları
- Tez No: 91103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE BAFRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
102 8. ÖZET Babalık davaları üzerine yaptığımız bu çalışmada konunun Türk hukuk sistemi içerisindeki yeri ve adli tıbbi yönü incelenmiştir. Türk hukukunda sonuçları itibariyle birbirinden farklı iki tûr babalık davası bulunmaktadır. Şahsi hal sonuçlu babalık hükmü babaya mirasçı olmak, soyadını taşımak ve vatandaşlığını kazanmak yönünden tabii (mali sonuçlu) babalık hükmüne göre üstünlük taşımaktaydı. Çocuk ve kadın haklarındaki gelişmeler ve mukayeseli hukukta yapılan iyileştirmeler Anayasa Mahkemesi kararları ve Yargıtay içtihatları ile bizim hukukumuza da yansımaktadır. Bu gelişmeler sonucu çocuğun, tabii (mali sonuçlu) babalık hükmü ile de babaya ve hısımlarına mirasçı olabilme hakkı tanınmıştır. İncelemelerimiz sırasında, tabii babalık hükmünün babanın vatandaşlığının kazanılmasında da bir engel oluşturmadığını görmüş bulunmaktayız. Bu çalışmamızda ayrıca doktrinde pek değinilmeyen babalık davalarında kan muayenesi konusuna girildiği gibi doktrinde hiç değinilmeyen muhakemenin iadesi konusu da incelenmiş bulunmaktadır.103 Babalığın ispatında da bilimdeki ilerlemelerle daha çabuk ve daha güvenilir sonuçlar alınabilmektedir. Bu konuda dünya standartlarına uygun teknolojik imkanlar ülkemizde de bulunmakta olup babalık tayinlerinde kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
104 8.1. SUMMARY In this thesis which is carried out about paternity suits, applications and developments of the subject in Turkish legal system and the aspects of forensic medicine is studied. In Turkish legal system there are two kinds of paternity suits which are differ from each other in consideration of their results. Filiation to legal fatherhood had some superiorities according to the filiation to natural fatherhood such as acquiring paternal heirship, paternal surname and paternal nationality. Developments in the field of children and women rights, improvements in comparative law are reflecting to our law by way of judgments of the Constitutional Court and the Supreme Court of Appeals. As a result of these developments, in our law, by filiation to natural fatherhood the right of the paternal heirship of the child has accepted. In this research it is seen that filiation to natural fatherhood has no prevention acquiring the paternal nationality. Furthermore, in this thesis blood examinations in paternity suits are studied which are not touched more105 in doctrine and the renewing of trial subject which is never touched in doctrine is studied as well. Faster and more confidential results can obtained proving of paternity by scientific developments. In our country the most advanced technologies in the world are used for determination of paternity.