FTO ve MC4R gen polimorfizmleri bulunan polikistik over sendrom (PKOS) hastalarında beslenme tedavisinin vücut bileşimi ve bazı biyokimyasal parametrelere etkisi
Effect of nutritional therapy in pcos patients with FTO and MC4R gene polymorphisms on body composition and some biochemical parameters
- Tez No: 652900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AKDEVELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, PKOS'lu hastalarda FTO ve MC4R gen polimorfizmine sahip olmanın beslenme tedavi yanıtına olan etkisini değerlendirmek amacıyla 18-45 yaş arası (30,4±8,66 yıl) toplam 48 kadın üzerinde yapılmıştır. Hastalara 8 haftalık diyet müdahalesi yapılmış, müdahale öncesi ve sonrasında hastaların antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları ve besin tüketimleri saptanmıştır. Ek olarak hastaların FTO geni rs9939609 ve MC4R geni rs17782313 polimorfizmleri belirlenmiştir. Hastalarda FTO gen polimorfizmi görülme oranı %72,9, MC4R gen polimorfizmi görülme oranı %68,8 olarak bulunmuştur. 8 haftalık enerjisi kısıtlanmış zayıflama diyeti planlanmış, diyet müdahalesi öncesinde MC4R geni polimorfizm olan/olmayan gruplar arasında TDYA (%) alım miktarlarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Diyet müdahalesi öncesinde FTO ve MC4R gen polimorfizmi olan/olmayan gruplar arasında antropometrik ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Diyet müdahalesi öncesinde MC4R gen polimorfizmi olan/olmayan gruplar arasında total testosteron düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p0,05). FTO gen polimorfizm olan/olmayan gruplar arasında bel/boy ve BAI değerleri değişiminde (Δ) istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu belirlenmiştir (p0,05). Zayıflama diyeti sonrasında biyokimyasal bulgulardaki değişimde (Δ) FTO ve MC4R gen polimorfizmi olan/olmayan grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). PKOS'lu hastalarda obeziteyle ilişkili gen polimorfizmlerinin beslenme durumu ile ilişkisini belirlemek için daha uzun süreli ve örneklem sayısının daha fazla olduğu, kontrollü çalışmaların yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on a total of 48 women between the ages of 18-45 (30.4 ± 8.66 years) in order to evaluate the effect of having FTO and MC4R gene polymorphism on nutritional treatment response in patients with PCOS. An 8-week dietary intervention was performed on the patients, and their anthropometric measurements, biochemical findings and food consumption were determined before and after the intervention. Additionally, polymorphisms of FTO gene rs9939609 and MC4R gene rs17782313 were determined in the patients. The incidence of FTO gene polymorphism was 72.9%, and the rate of MC4R gene polymorphism was 68.8% in patients. A statistically significant difference was found between the groups with/without MC4R gene polymorphism in the intake amounts of MUFA (%) before the 8-week energy-restricted slimming diet (p0.05). There was no statistically significant difference in anthropometric measurements between the groups with / without FTO and MC4R gene polymorphism before dietary intervention (p>0.05). A statistically significant difference was found between the groups with / without MC4R gene polymorphism before dietary intervention between the total testosterone levels (p0.05). It was determined that there is a statistically significant difference in waist/height and BAI values change (Δ) between the groups with/without FTO gene polymorphism (p 0.05). No statistically significant difference was found between the group with/without FTO and MC4R gene polymorphism in the change (Δ) in biochemical findings after weight loss diet (p> 0.05). In order to determine the relationship between obesity-related gene polymorphisms and nutritional status in patients with PCOS, it is necessary to conduct controlled studies with a longer sample size.