Antalya falezleri (Antalya körfezi) makrobentik deniz florasının tespiti
Determination of macrobenthic marine flora of Antalya cliffs
- Tez No: 652979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ŞÜKRAN OKUDAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Antalya Falezleri (Antalya Körfezi) Kıyılarında dağılım gösteren makrobentik deniz florası (denizel makroalgler ve deniz çiçekli bitkileri) üyeleri tespit edilmiş ve dağılım alanları belirlenmiştir. Çalışma alanını Konyaaltı Plajları ile Karpuzkaldıran kayalıkları arasında kalan Antalya Falezleri kıyıları oluşturmaktadır. Deniz çalışmaları, toplam 15 istasyonda 2018-2019 yıllarında yapılmıştır. Örnekleme çalışmaları 0-30 metre derinlikler arasında SCUBA ve serbest dalışlar ile dikey ve yatay taramalar şeklinde yapılmıştır. Makroflora üyelerinin dağılım alanlarının ve örtücülük değerlerinin hesaplanabilmesi amacıyla, kuadrat (20x20 cm) yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda tür ve tür altı düzeylerde kırmızı alglerden 42, kahverengi alglerden 8, yeşil alglerden 21 ve deniz çiçekli bitkilerinden 3 olmak üzere toplam 74 takson tespit edilmiştir. Bölgede dağılım gösteren grupların yüzde oranları incelendiğinde, en baskın grubun Rhodophyta (%57) olduğu görülmektedir. Bu grubu sırasıyla Chlorophyta (%28), Ochrophyta (%11), Tracheophyta (%4) izlemektedir. Bölgede dağılım gösteren Amphiroa beauvoisii, Amphiroa cryptarthrodia, Amphiroa rigida, Bangia atropurpurea, Caulerpa scalpelliformis, Caulerpa taxifolia var. distichophylla, Cystoseira compressa, Dictyota dichotoma, Ellisolandia elongata, Enteromorpha intestinalis, Falkenbergia rufolanosa, Haliptilon virgatum, Halophila stipulacea, Jania rubens, Laurencia obtusa, Laurencia papillosa, Liagora viscida, Lithophyllum incrustans, Lithophyllum stictaeforme, Melobesia membranacea, Mesophyllum expansum, Mesophyllum lichenoides, Penicillus capitatus, Peyssonnelia rosa-marina, Peyssonnelia rubra, Peyssonnelia squamaria, Phymatolithon lenormandii, Pterocladiella capillacea, Sargassum vulgare, Stypopodium schimperi ve Ulva fasciata türlerinin örtücülük değerlerine ulaştıkları saptanmıştır. Ayrıca çalışma alanında Caulerpa türlerinden Caulerpa prolifera, Caulerpa scalpelliformis, Caulerpa taxifolia var. distichophylla ile deniz çiçekli bitkilerinden Cymodocea nodosa, Halophila stipulacea ve Posidonia oceanica türleri dağılım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the members of the macrobenthic marine flora (marine macroalgae and marine flowering plants) distributed on the shores of Antalya Cliffs (Antalya Bay) were identified and their distribution areas were located. The study area is formed by the shores of Antalya Cliffs between Konyaalti Beaches and Karpuzkaldiran rocks. Marine studies were carried out in a total of 15 stations in 2018-2019. Sampling studies were carried out in the form of vertical and horizontal scans with SCUBA and free dives at depths of 0-30 meters. Quadrate (20x20 cm) methods were used to calculate the distribution areas and coverage rates of the macroflora members. As a result of the study, 42 from red algae, 8 from brown algae, 21 from green algae and 3 from marine flowering plants, a total of 74 taxa were identified at species and subspecies levels. When the percentages of the groups showing distribution in the region are examined, it is observed that the most dominant group is Rhodophyta (57%). This group is followed by Chlorophyta (28%), Ochrophyta (11%), Tracheophyta (4%). It is found out that Amphiroa beauvoisii, Amphiroa cryptarthrodia, Amphiroa rigida, Bangia atropurpurea, Caulerpa scalpelliformis, Caulerpa taxifolia var. distichophylla, Cystoseira compressa, Dictyota dichotoma, Ellisolandia elongata, Enteromorpha intestinalis, Falkenbergia rufolanosa, Haliptilon virgatum, Halophila stipulacea, Jania rubens, Laurencia obtusa, Laurencia papillosa, Liagora viscida, Lithophyllum incrustans, Lithophyllum stictaeforme, Melobesia membranacea, Mesophyllum expansum, Mesophyllum lichenoides, Penicillus capitatus, Peyssonnelia rosa-marina, Peyssonnelia rubra, Peyssonnelia squamaria, Phymatolithon lenormandii, Pterocladiella capillacea, Sargassum vulgare, Stypopodium schimperi and Ulva fasciata which are distributed in the region, reaches the coverage rates. In addition, Caulerpa prolifera, Caulerpa scalpelliformis, Caulerpa taxifolia var. distichophylla and marine flowering plants Cymodocea nodosa, Halophila stipulacea and Posidonia oceanica are distributed in the study area.