Yeniden gözetim pratiklerinin incelenmesi: Dijital çağda yaşlılık
Analysing the practices of re-surveillance: Ageing in digital era
- Tez No: 652980
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CANATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yeniden gözetim kavramı dijital çağ ile birlikte hayatın her alanına yayılan ve kişilerin bütün yaşama pratiklerinin doğrudan yeniden düzenlenmesine yönelik olarak oluşturulan ve akışkan bir şekil alan müdahale biçimlerinin ve gözetim ağının genel tanımıdır. Yeniden gözetim pratiklerinin toplumsal alanının farklı bir bölümünü temsil eden yaşlılar üzerinde ne şekilde oluşturulduğu ve toplumsal alanda bir risk halini alan dünyanın yaşlanması sorunsalı üzerinden nüfusun yeniden düzenlenmesinin hangi metotların kullanılarak sağlanmaya çalışıldığı bu çalışmada analiz edilecektir. Ayrıca, bu çalışmada,“gözetim”kavramı MichelFoucault'nun gözetim toplumu konusunda yapmış olduğu çalışmalar üzerinden,“yeniden gözetim”ve“akışkan gözetim”kavramları ZygmuntBauman ve David Lyon'ın çalışmaları üzerinden,“risk toplumu”kavramı UlrichBeck'in çalışmaları üzerinden ve ayrıca“dijital çağ ”kavramı ise Manuel Castells'in çalışmaları temel alınarak açıklanmıştır.Bu çalışma sonucunda, yukarıda belirtilen kavramlar aracılığıyla günümüz toplumsal yapısında ve teknolojik gelişmelerde meydana gelen değişimlerin yaşlılık ve yeniden gözetim eksenindeki yönü ele alınmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The notion of re-surveillance is the general definition of the intervention forms and surveillance networks diffused in every aspect of life with the digital era's effect and aims to rearrange the whole life practices liquidly. This study aims to analyze the effects of resurveillance practices on the elderly, a different segment of society. In addition to that, the methods of rearranging of the population will be discussed based on the problem of the aging world, which creates a risk for the public sphere. Additionally, in this study, the notion of surveillance will be explained based on the studies of Michel Foucault, while the notions of“re-surveillance”and“liquid surveillance”will be based on Zygmunt Bauman and David Lyon's, the notion of“risk society”is based on Ulrich Beck's and finally,“digital era”will be based on Manuel Castells' studies. In conclusion, with the help of the notions mentioned above, the changes in today's social structure and technological developments will be explained based on the aging and re-surveillance.