Fransa'nın kentselyeşil alanların tarihsel sürecinin peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the historical process of French's urban green areas in terms of landscape architecture
- Tez No: 652988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM CEMİL BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kırsal ya da kentsel alanlarda yeşil alanın varlığ, estetiği ve kaliteyi artırmanın yanında, insanın çevresi ile ilişkisini de sağlamaktadır. Bu durumu göstermek amacıyla, Fransa'nın bazı kentlerinden örnek alarak kentsel açık yeşil alanların avantajı gösterilmektedir. İnsanoğlunun ilk yerleşim alanları hiç kuşkusuz kırsal yeşil alanlar ile çevrelenmiştir. Kırsal peyzajın içerisinde yer alan barınma amaçlı konut inşaası zamanla kentleşme olgusuna dönüşmüş, geniş coğrafyaları istila etmiştir. Yeşil alanların bulunmadığı veya yeterince yer almadığı kentleşme süreci sonunda, insanoğlu yeşil alanların yaşamının vazgeçilmez bir parçası olduğunu anlamıştır. Yeşil alanlar, kentsel yerleşimlerde farklı amaç ve formlarda tesis edilmeye başlamış olup, süreç ülkeden ülkeye bölgeden bölgeye değişiklik göstermiştir. Bu çalışma kapsamında Fransa'nın kentsel yeşil alanların varlığı tarihsel süreç içerisinde irdelenmiştır. Fransa yeşil alanlarının sanayı devrimi ile çok gelişmeye başladığı ve farklı türlerde sürekli ortaya çıkmaya devam ettiği görülmüştür. Bu çalışmanın amacı; Fransa'nın açık-yeşil alanlarının tarihi şüreçlerini değerlendirilerek park, bahçe ve fonksiyonel amaçlı kullanımların belirlenmesidir. Öte yandan araştırma konusu olan Fransa'nın kentsel yeşil alanların bitkileri, fauna ve florasına ilişkin tespitlerde yapılmştır. Ayrıca her ülkede olduğu gibi Fransa'nın kensel açık-yeşil alan tipolojisi de bulunmaktadır. Bu çalışmada Fransa'da en çok kullanılan açık-yeşil alan tipolojiler incelenmiştir. Yeşil alanların varlığı, yaşanılan çevrenin kalitesi ile ilgili olarak önde gelen kriterlerden biridir. Bu çalışmanın son aşamasında, Fransa'da bulunan yeşil alanların yaşayanlar için erişilebilir olup olmadığını anlamak amacıyla örneklemalanı olarak Paris kenti seçilmiştir. Paris kentinde halkın açık yeşil alanlara erişilebilirlik durumları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The existence of green areas in rural or urban areas not only increases the aesthetics and quality, but also provides its relationship for both people and the environment. To show this, the advantage of urban open green areas is shown by taking examples from some cities of France. Human beings' first settlements are undoubtedly surrounded by rural green areas. The housing construction for housing within the rural landscape has turned into an urbanization phenomenon in time, and has invaded wide geographies. At the end of the urbanization process, where there are no or not enough green areas, human beings have understood that green areas are an indispensable part of their life. Green areas have begun to be established in urban settlements with different purposes and forms, and the process has changed from country to country. In this study, the existence of France's urban open green areas was examined in the historical process. It has been observed that France began to develop green spaces a lot with the industrial revolution and continue to appear in different types constantly. The purpose of this study is to evaluate the history of France's open green spaces and determine the uses for parks, gardens and functional purposes. On the other hand, the plant, fauna and flora of the urban green areas of France, which is the subject of the research, were determined. In addition, as in every country, France has a typology of urban open green spaces. In this study, the most used typologies in the country are examined.