Üç Adalar (Antalya körfezi) kıyılarında dağılım gösteren Caulerpa (Chlorophyta) türlerinin büyüme dinamiğinin araştırılması
Distribution of Üç Adalar (Antalya gulf) coastal Coulerpa investigation of the growth dynamics
- Tez No: 652987
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ŞÜKRAN OKUDAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Üç adalar (Antalya Körfezi) Kıyıları'nda dağılım gösteren Caulerpa türleri tespit edilmiş, dağılım alanları belirlenmiştir. Araştırma bölgesi Antalya ili Kemer ilçesi Tekirova mahallesi açıklarında bulunan Üç Adalar kıyılarıdır. Üç Adalar Martı Adası, Mağara Adası, Piknik Adası ve Küçük Ada'dan oluşmaktadır. Deniz çalışmaları, toplam 12 istasyonda 2018-2019 yıllarında yapılmıştır. Örnekleme çalışmaları 0-46 m derinlikler arasında SCUBA ve serbest dalışlar ile dikey ve yatay taramalar şeklinde yapılmıştır. Makroflora üyelerinin dağılım alanlarının ve örtücülük değerlerinin hesaplanabilmesi amacıyla, kuadrat (20x20 cm) yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda araştırma bölgesinde Caulerpa cylindracea, Caulerpa prolifera, Caulerpa racemosa f. requienii ve Caulerpa taxifolia var. distichophylla türlerinin dağılım gösterdiği saptanmıştır. Araştırma bölgesinde, Piknik2, Piknik3, Piknik5 ve Mağara1 istasyonlarında Caulerpa türlerine rastlanmamıştır. Piknik 1, Mağara2, Mağara3, Mağara4 istasyonlarında Caulerpa taxifolia var. distichophylla; Piknik4 istasyonunda Caulerpa cylindracea; Martı1 istasyonunda Caulerpa prolifera ve Caulerpa taxifolia var. distichophylla; Martı2 istasyonunda Caulerpa prolifera, Caulerpa racemosa f. requienii ve Caulerpa taxifolia var. distichophylla ve Martı3 istasyonunda Caulerpa racemosa f. requienii ve Caulerpa taxifolia var. distichophylla türlerinin dağılım gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis study, Caulerpa species and distribution areas were determined in Three Islands (Antalya Bay) coasts. Marine studies were carried out in 2018-2019 at a total of 12 stations. Sampling studies were carried out in 0-46 m depths in the form of SCUBA and free dives, and as vertical and horizontal scans. Quadrat (20x20 cm) (400cm2) method was used to identify the distribution areas and calculate the covering values of macro flora members. In this study, it was determined that Caulerpa cylindracea, Caulerpa prolifera, Caulerpa racemosa f. requienii ve Caulerpa taxifolia var. distichophylla species were distributed in the research area. Caulerpa species were not found at stations Piknik2, Piknik3, Piknik5 ve Mağara1 in the study area. Caulerpa taxifolia var. distichophylla at station Piknik 1, Mağara2, Mağara3, Mağara4; Caulerpa cylindracea at station Piknik4; Caulerpa prolifera and Caulerpa taxifolia var. distichophylla at station Martı1; Caulerpa prolifera, Caulerpa racemosa f. requienii and Caulerpa taxifolia var. distichophylla at station Martı2; Caulerpa racemosa f. requienii and Caulerpa taxifolia var. distichophylla at station Martı3; It has been found to show distribution.