Yoğun bakımda gerçekleştirilen hasta ünitesi temizliğinde BCA yönteminin etkinliği
Effectiveness of the BCA method in patient unit cleaning in the intensive care
  1. Tez No: 653013
  2. Yazar: ZUHAL GÜLSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Hospitals, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma sıkı temas izolasyonu gerektirecek enfeksiyonu veya kolonizasyonu olan hastaların taburculuk sonrası kullanılan yatak ve tıbbi ekipmanlarına uygulanan temizliğin etkinliğini BCA yöntemi ile kontrol etmek ve etkin bir temizlik için tekrarlı temizliklerin gerekli olup olmadığını tespit etmek amacıyla planlanmıştır. Araştırma, deneysel türdedir. Bu araştırmada örnekleme çalışma kriterlerine uyan 40 hasta ünitesi dahil edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, Mcnemar testi ve Ki kare testi kullanılmıştır. Yanılma düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Temizlik sonrası BCA ve temizlik sonrası mikrobiyolojik örnekleme verileri karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan fark bulunamamıştır (p=0,230 p>0,05). Temizlikler objektif yöntemlerle (floresan jel gibi) kontrol edildiği sürece tekrarlı temizliklerin gerekli olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was planned to check the effectiveness of cleaning applied to the bed and medical equipment used after discharge from patients with infection or colonization that would require tight contact isolation with BCA method and to determine whether repeated cleaning is required for an effective cleaning. The research has the feature of experimental research. The sample of the study included 40 patient units that met the study criteria. Mcnemar test and Chi square test were used to evaluate the data. The error level was accepted as 0.05. When BCA after cleaning and microbiological sampling data were compared after cleaning, no bacteriological difference was found(p=0.230 p>0.05).