Hafız İsmail Biçer'in bazı Kur'an tilavetlerinin makamsal analizi
Modal analysis of Hafız İsmail Biçer's some Quran recitations samples
- Tez No: 653036
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKKI TURABİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Religion, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in güzel bir sesle okunması Peygamber Efendimiz 'in en önemli tavsiyelerinin başında gelmektedir. Kur'ân okuyucuları ve mûsikîşinaslar nezdinde Hâfız İsmâil Biçer, İstanbul tavrı olarak ifade edilen bir geleneği temsil etmektedir. Güzel bir sese, düzgün bir okuyuşa ve geniş bir nefese sahiptir. Bu derece kabiliyetiyle birlikte Hâfız Hasan Akkuş ve Reîsülkurrâ Hâfız Abdurrahman Gürses gibi zamanın iki büyük Kur'ân kırâati üstatlarından dersler aldı. Böylelikle Kur'ân okurken metniyle, harfleriyle, tecvîd uygulamalarıyla ve güzel sesiyle Hâfız İsmâil Biçer temayüz ederek Kur'ân-ı Kerîm'i güzel okuyanlardan birisi olma payesine ulaştı. Hâfız İsmâil Biçer 1947 yılında Bolu'da dünyaya geldi. Hâfızlığını köyünde yaptıktan sonra Göynük ilçe merkezindeki Kur'ân Kursuna oradan da İstanbul Nuruosmaniye Kur'ân Kursuna Hâfız Hasan Akkuş Hoca Efendi'ye talebe oldu. 1961 yılında ilkokulu dışardan bitirdi. İstanbul İmam Hatip Orta Okuluna kayıt olup 1966 yılında mezun oldu. Aynı yıl Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii'nde müezzinliğe başladı. İstanbul İmam Hatip Lisesini ve İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünden mezun olduktan sonra 1979 yılında vatani görevini yaptı. Akabinde İstanbul Beyazıt Camii İmam Hatipliğine başladı. Halefi olduğu Abdurrahman Gürses Hoca Efendi'den kırâat okudu. Kur'ân-ı Kerîm'i hem okudu hem de okuttu. Yurtiçi ve yurt dışında pek çok programda Kur'ân-ı Kerîm okumak için görevlendirildi. Yine yurtiçi davet aldığı bir programa giderken elîm bir trafik kazasında (ö:1998) hayatını kaybetti.
Özet (Çeviri)
Reading the Quran with a beautiful voice is one of the most important recommendations of the Prophet. Hafiz İsmâil Biçer is acknowledged to represent a tradition expressed as the Istanbul tone by the readers of the Quran and music lovers. He has a beautiful voice, a smooth reading, and a wide breath. With his ability, he took lessons from two great masters of the Qur'an of the time, Hâfız Hasan Akkuş and Reîsülkurrâ Hâfiz Abdurrahman Gürses. Thus, while reading the Quran, Hafiz İsmâil Bicer came to the fore with his reading of the text, letters, tajwid practices and beautiful voice and reached the rank of one of those who read the Quran beautifully. Hafiz İsmâil Biçer was born in 1947 in Bolu. After performing his memorial practice in his village, he became a student in Göynük district center Qur'an Course, and then studied with Hafiz Hasan Akkuş Efendi in the the Nuruosmaniye Qur'an Course in Istanbul. In 1961, he finished primary school with distant education. He enrolled in Istanbul Imam Hatip Secondary School and graduated in 1966. In the same year, he started working as a muezzin at Edirnekapı Mihrimah Sultan Mosque. After graduating from Istanbul Imam Hatip High School and Istanbul High Islamic Institute, he completed his military service in 1979. Subsequently, he started to serve as Imam Hatip in Istanbul Beyazıt Mosque. He studied kırâat from his successor, Abdurrahman Gürses Hoca Efendi. He both read and taught the Quran. He was assigned to read the Quran in many programs both in Turkey and abroad. He lost his life in a tragic traffic accident (d: 1998) while he was going to a program he was invited to in Turkey.