Tekstil endüstrisi ağırlıklı organize sanayi bölgesi atıksuyu ve gerçek tekstil endüstrisi atıksuyunun fizikokimyasal yöntemlerlerle arıtılmasının incelenmesi
Investigation of textile industry weighing organized industrial zone wastewater and real textile industry wastewater treatment using physicochemical methods
  1. Tez No: 653035
  2. Yazar: MEHMET BURAK TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde hızlı nüfus artışı ve değişen çevre koşulları tüketicilerin ihtiyaçlarını arttırmıştır. Buna bağlı olarak endüstrilerden kaynaklı oluşan atıksu miktarları da artmıştır. Bu çalışmada; tekstil endüstrisi ağırlıklı organize sanayi bölgesi atıksuyu ve münferit tekstil endüstrisi atıksuyu numuneleri üzerinde fizikokimyasal yöntemlerle arıtılabilirliği araştırılmıştır. Bu çalışmada gerçek tekstil endüstrisi atıksuyunun ve tekstil ağırlıklı organize sanayi bölgesi atıksuyundan numuneler alınarak, fizikokimyasal yöntemlerle arıtılabilirliklerinin incelenmesinde farklı koagülantlar kullanılarak arıtılabilirlik çalışması yapılmıştır. Kullanılan koagülantların renk ve KOI giderimindeki etkinlikleri araştırılarak birbirleriyle kıyaslanmıştır. Magnezyum klorür koagülantı kullanılarak tekstil ağırlıklı organize sanayi bölgesi atıksuyunda %92 renk giderimi, %36 KOI giderimi, gerçek tekstil endüstrisi atıksuyunda %97 renk giderimi, %83 KOI giderimi sağlanmıştır. Kullanılan yöntemler incelendiğinde her iki endüstri için fizikokimyasal proses ile magnezyum klorür (〖MgCl〗_2) koagülantı kullanılarak en iyi renk ve KOI giderim verimi elde edilmiştir. Bunlara ilaveten, gerçek tekstil endüstrisi atıksuyu için aynı endüstride oluşan reçine rejenerasyon atığı koagülant olarak kullanıldığında %85 renk giderim verimi, %69 KOI giderim verimi sonucu elde edilmiştir. Maliyet ve uygulanabilirlik açısından değerlendirildiğinde reçine rejenerasyon atığının koagülant olarak kullanılmasının tercih edilebilir olduğu görülmektedir. Deneysel çalışmaların sonucunda, gerçek tekstil endüstrisi atıksuyu ile tekstil ağırlıklı organize sanayi bölgesi atıksuyu arıtımında kullanılan koagülantların renk ve KOI giderimi kıyaslanarak etkinliği incelenmiştir. Bu özellikleri doğrultusunda kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Currently, rapid population growth and changing environmental conditions cause enhancement of requirements of consumers. Thus, industrial wastewater generation increasing day by day. Textile industry is considered one of the important wastewater source in the world. In this study; the textile industry wastewater samples taken from two different facilities and treatability studies were conducted. Treatability studies were conducted using different coagulants to investigate the treatment efficiencies for real textile industry wastewater and textile-weighted organized industrial zone wastewater by physicochemical methods. The effectiveness of the coagulants were specified according to color and COD removal. By using magnesium chloride coagulant, 92% color removal, 97% COD removal was achieved in textile-weighted organized industrial zone wastewater, 97% color removal and 83% COD removal were achieved in real textile industry wastewater. Finally, the best color and COD removal efficiency was obtained by using magnesium chloride (〖MgCl〗_2) for both industries. In addition, 85% color removal efficiency and 69% COD removal efficiency were obtained when resin regeneration wastewater formed in the same industry was used as coagulant for real textile industry wastewater. In terms of cost and applicability, it is seen that regeneration wastewater is preferable to as a coagulant. As a result of experimental studies, the effectiveness of coagulants were discussed for both industrial wastewater samples. Consequently, coagulants type and concentrations depends on wastewater characteristics.