Rüzgar enerji santrali (RES) yer seçiminde kullanılan metotların karşılaştırılması ve düşük rüzgar hazına sahip bölgeler için türbin seçimi
Comparison of methods used in site selection of wind powerplant (WPP) and turbine selection for low wind speed regions
  1. Tez No: 653058
  2. Yazar: GÖKHAN SALTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ARSLAN OMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Termodinamik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Fosil kökenli yakıtların yaygın bir şekilde kullanılması, çevre kirliliğine ve küresel ısınmaya neden olmaktadır. Ayrıca bu yakıtlardaki fiyat artışları ve enerji transferinin güvenilirliğine yönelik endişeler gün geçtikçe artmaktadır. Bu yakıtlara alternatif olarak düşünülen nükleer enerjinin, nükleer atık ve güvenlik sorunları dikkatleri yenilenebilir enerji kaynaklarına çevirmiştir. Yenilenebilir enerji kaynağı olarak rüzgar enerjisinin küresel anlamda temiz ve erişilebilir olması, sonsuz olması ve son yıllarda rüzgar türbinlerindeki gelişmeler, yenilenebilir enerji üretimi konusunda rüzgar enerjisini ön plana çıkarmaktadır. Bu çalışmada rüzgar türbinlerinin verimi ve seçimi konusunda büyük önem gösteren bilgisayar programlarının incelenmesi yapılmış ve Kars ili için RETScreen programı uygulanmıştır. Kars ilinin 40 m yükseklikteki yıllık ortalama rüzgar hızı 2,5 m/s için 300 kW'lık rüzgar türbininin uygun olduğu bulunmuştur. Bu türbinin 5,8 yıl içerisinde kendini amorti ettikten sonra yıllık 236.52 $ gibi bir maddi kazanç ve %93'lük sera gazı azalımı yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Commonly used fossil fuels in energy production cause environmental pollution and global warming. Also, concerns about the price increases in these fuels and the reliability of energy transfer are increasing day by day. The nuclear waste and security problems of nuclear energy, which is considered as an alternative to these fuels, have focused all attention on alternative energy sources. As an alternative energy source, the fact that wind energy is clean and accessible globally, it is infinite and the developments in wind turbines in recent years have brought wind energy to the fore in alternative energy production. In this study, computer programs, which show great importance on the efficiency and selection of wind turbines, have been examined and RETScreen program has been applied for Kars province. It has been found that 300 kW wind turbine is suitable for 2.5 m / s annual average wind speed of 40 m altitude in Kars. It has been determined that this turbine has made an annual financial gain of $ 236,520 and a 93% greenhouse gas reduction after paying off within 5.8 years.