Biyomedikal uygulamalarda kullanılan Ti6Al4V alaşımının çeşitli yüzey modifikasyon teknikleri ile mekanik, yüzey ve biyouyumluluk özelliklerinin geliştirilmesi
Development of mechanical, surface and biocompatibility properties of Ti6Al4V alloy used in biomedical applications by various surface modification techniques
- Tez No: 653057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DURMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ti6Al4V alaşımı, düşük yoğunluk, yüksek mukavemet/ağırlık oranı, yüksek korozyon direnci ve iyi biyouyumluluk gibi birçok olumlu özelliğe sahip olması nedeniyle implant üretiminde sıklıkla kullanılan bir biyomalzemedir. Mevcut ortopedik uygulamalar için yaygın olarak kullanılmasına rağmen, gelişen teknoloji ile Ti6Al4V alaşımının yüzey özellikleri sürekli olarak iyileştirmeye açıktır. Bu çalışmada Ti6Al4V alaşımı farklı yüzey modifikasyonlarına tabi tutulmuş, implant-kemik arasındaki integrasyonu artıracak yüzeyler üretilmiş ve bu malzemelerin karakterizasyonu, mekanik özellikleri ve biyouyumluluğu ortaya konmuştur. Bu amaç için Ti6Al4V numunelerde öncelikle dağlama ve kumlama parametreleri üzerinde çalışılmış ve dağlama işleminin tek başına yeterli olmadığı ancak kumlama işleminin ardından yapıldığı takdirde istenen pürüzlülükte yüzeylerin elde edilebileceği görülmüştür. Kumlama sonrası farklı parametrelerle dağlanan numuneler arasında optimum yüzey pürüzlülüğünün elde edilmesinin ardından yüzeylere PVD yöntemi ile nano boyutlu TiO2, TiN ve Ta2O5 kaplama işlemi uygulanmıştır. Tekli ve ikili kombinasyonlar şeklinde üretilen numunelerin karakterizasyon sonuçları (yüzey pürüzlülüğü, XRD, XPS, SEM), mekanik, aşınma ve in vitro korozyon test sonuçları incelenmiştir. Aşınma ve in vitro korozyon direnci yüksek olan numuneler yapay vücut sıvısında bekletilerek kaplama yüzeylerinin in vitro biyoaktiviteleri değerlendirilmiştir. Tüm sonuçlar incelendiğinde, yüzey görüntüleme tekniği olan SEM analizinde ve yüzeydeki elementlerin tayininde kullanılan XPS analizlerinde ara katman kullanımının etkisi görülmezken, temas açılarında, mekanik özelliklerde, kaplamanın aşınma ve korozyon dirençlerinde hem ara katmanın hem de altlık malzemeye uygulanan dağlama parametrelerinin etkisi açıkça görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ti6Al4V alloy is a biomaterial that is frequently used in implant production due to its many positive properties such as low density, high strength/weight ratio, high corrosion resistance and good biocompatibility. Although it is widely used for current orthopedic applications, the surface properties of Ti6Al4V alloy are open to continuous improvement with the developing technology. In this study, Ti6Al4V alloy has been subjected to different surface modifications, surfaces that will increase the integration between implant and bone are produced and the characterization, mechanical properties and biocompatibility of these materials have been revealed. For this purpose, firstly etching and sandblasting parameters were studied on Ti6Al4V samples and it was seen that etching process alone was not sufficient, but if it was done after sandblasting, surfaces with the desired roughness could be obtained. After obtaining the optimum surface roughness among the samples etched with different parameters after sandblasting, nano-sized TiO2, TiN and Ta2O5 coating process was applied to the surfaces by PVD method. Characterization results (surface roughness, XRD, XPS, SEM), mechanical, abrasion and in vitro corrosion test results of samples produced in single and double combinations were examined. The in vitro bioactivity of the coating surfaces was evaluated by keeping the samples with high abrasion and in vitro corrosion resistance in simulated body fluid. When all the results are examined, the effect of the use of intermediate layer was not observed in the surface imaging technique, SEM analysis and XPS analysis used to determine the elements on the surface, while the effect of both the intermediate layer and the etching parameters applied to the substrate was clearly seen on contact angles, mechanical properties, wear and corrosion resistance of the coating.