Morbid obezite hastalarında bariatrik cerrahinin karaciğer dokusuna etkilerinin transient elastografi ile değerlendirilmesi
Analyzing the effect of bariatric surgery on liver tissue with transient elastography in morbid obese patients
  1. Tez No: 653076
  2. Yazar: SABRİ ALPER KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Bu çalışmada öncelikle morbid obezlere uygulanan bariatrik cerrahinin karaciğer dokusu üzerindeki olası olumlu değişikliklerin (fibrozis ve steatozisin gerilemesi) Transient Elastografi (TE) ile gösterilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, bu değişikliklerde, seçilen cerrahi yöntemin TE ölçüm sonuçlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde, 1 Kasım 2016 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında, morbid obezite nedeniyle bariatrik cerrahi geçirmiş 302 hasta incelendi. Preoperatif ve postoperatif 12.ay kontrolünde F/S tetkikleri olan 112 hasta çalışmaya alındı. Hastalar Sleeve Gastrektomi (SG) (n=39) ve Roux-en-Y Gastrik Bypass (RYGB) (n=73) şeklinde iki gruba ayrıldı. Karaciğer dokusu Fibroscan (F/S) ile değerlendirildi. Kilo kaybı VKİ ve %EWL ile ölçüldü. Komorbiditelerin değerlendirilmesi klinik (ilaç kullanımı) ve biyokimyasal (lipid profili, glisemik profil) olarak yapıldı. F/S E ve CAP ölçüm değerleri ve belirlenen eşik değerlere göre hastaların fibrozis ve steatozis evreleri primer ölçüm değeri olarak kullanıldı. Tüm veriler prospektif olarak toplandı, retrospektif olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the possible positive changes (regression of fibrosis and steatosis) in liver tissue following bariatric surgery performed on morbid obese patients by using Transient Elastography (TE). In addition, it was aimed to examine if there is any alteration in TE measurements according to the selected surgical method in the treatment of morbid obesity Method: 302 patients who had bariatric surgery due to morbid obesity between November 1, 2016 and December 31, 2019 in General Surgery Clinic of Marmara University Pendik Training and Research Hospital were examined. 112 patients, with preoperative and postoperative 12th month follow-up Fibroscan (F/ S) examinations, were included in the study. Patients were divided into two groups: Sleeve Gastrectomy (SG) (n = 39) and RnY Gastric Bypass (RYGB) (n = 73). Liver tissue was evaluated by FS. Weight loss was measured by BMI and% EWL. The evaluation of comorbidities was done clinically (drug use) and biochemical (lipid profile, glycemic profile). F/S, E and CAP measurement values and the fibrosis and steatosis status of the patients, according to the determined threshold values were used as the primary measurement value. All data were prospectively collected and analyzed retrospectively.