Sığır beslemede kullanılan bazı yem hammadde ve karma yemlerin besin değerlerinin kimyasal analiz ve yakın kızılötesi spektroskopi yöntemleri ile belirlenmesi
Determination of nutritional values of some feed raw materials and compound feeds used in cattle feeding by chemical analysis and near infrared spectroscopy method
  1. Tez No: 653075
  2. Yazar: HARUN OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, sığır beslemede kullanılan bazı yem hammadde ve karma yemlerin kimyasal bileşimini, kimyasal ve Yakın Kızılötesi Yansıma Spektroskopisi NIRS (Near Infrared Reflectance Spectroscopy) yöntemleriyle belirlemek ve iki yöntem arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, sığır beslemede ve karma yem üretiminde en fazla kullanılan 9 ayrı yem hammaddesi ve 5 farklı karma yem numuneleri kullanılmıştır. Yem örnekleri, Çorum, Amasya, Tokat ve Samsun illerinde bulunan yem fabrikaları ile yem bayilerinden toplanmıştır. Bu numunelerin besin madde analizleri kimyasal ve NIRS yöntemi ile belirlenmiştir. Tane ve endüstri kalıntısı yem maddelerinin analiz sonuçları, her iki yöntemde de genellikle birbirine yakın belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the chemical composition of some feedstuff and compound feeds used in cattle feeding by chemical and Near Infrared Reflection Spectroscopy (NIRS) methods and to reveal the relationship between the two methods. In the study, 9 different feed raw materials and 5 different mixed feed samples, which are mostly used in cattle feeding and compound feed production, were used. Feed samples were collected from feed factories in Çorum, Amasya, Tokat and Samsun and its surroundings and from dealers selling feed. The nutrient analysis of these samples were determined by chemical and NIRS method. The analysis results of grain and industrial residue feedstuffs were generally similar in both methods.