Mersin ilinde kuaför olarak çalışan bireylerin mesleki genotoksisite riskinin idrar örneklerinde oksidatif DNA hasarı ve mikroçekirdek-sitom analiz yöntemleri ile araştırılması
Investigation of occupational genotoxicity risk through oxidative DNA damage and micronucleus-cytome assays in urine samples from hairdressers living in the city of mersin
  1. Tez No: 653077
  2. Yazar: AYÇA AKTAŞ ŞÜKÜROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BURGAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kuaförlük mesleğinde çalışanlar, kozmetik ürünlerdeki alerjik, karsinojenik potansiyeli olan, deri ve gözde tahriş edici ve oksidatif stres ve DNA hasar göstergelerinde düzensizliklere sebep olan birçok kimyasala maruz kalmaktadır ve mesleki maruziyetlerin bireysel olanlardan çok daha fazla ve uzun vadede olduğu bilinmektedir. Çalışmanın amacı, kuaförlerin mesleki genotoksisite riskini, idrar epitelinde mikroçekirdek-sitom analizi ve idrarda oksidatif DNA hasarı ile ölçülmesidir. Ayrıca idrar örneklerinin toplandığı iş yeri ortamlarında, kimyasal madde maruziyeti göstergesi olarak başlıca formaldehit, etil asetat ve aseton düzeylerinin ölçümü yapılmıştır. Kuaförlerin çalışma ortamlarında yapılan ölçümlerde Brezilya keratin–Brezilya fönü (BKT) uygulaması sırasında açığa çıkan formaldehit konstrasyonlarının eşik limit (TLV) değerinden yüksek olduğu; etil asetatın, iki iş yeri ortamında TLV değerinden yüksek olduğu, asetonun ise teşhis limitinin altında olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hairdressers are exposed to many chemicals in cosmetic products that have allergic, carcinogenic potential, irritants to the skin and eyes, and cause irregularities in indicators of oxidative stress and DNA damage, and occupational exposures are known to be much higher and long-term than individual ones. This study aims to measure the occupational genotoxicity risk of hairdressers by micronucleus-cytome assays in the urothelial cells and oxidative DNA damage in the urine. Besides, formaldehyde, ethyl acetate, and acetone levels were measured as an indicator of chemical exposure in the workplace of hairdressers from whom urine samples were collected. In the measurements made in the working environments of the hairdressers, it was found that the formaldehyde concentrations released during the Brazilian keratin treatment (BKT) were higher than the recommended limit value (TLV). It was observed that ethyl acetate was higher than the TLV in two workplace environments, and acetone was below the detection limit.