Metabolik sendromun ve yaşlılığın çene kemikleri üzerindeki etkilerinin tip 2 diyabet-obez sıçan ve yaşlı sıçan modelleri üzerinde incelenmesi
Investigation of the effects of metabolic syndrome and geriatrics on jaw bones by using TYPE 2 diabetic-obese rat model and geriatric model
- Tez No: 653083
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ALİ DELİLBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada genç kontrol, kontrollü koşullarda deneysel olarak yaşlandırılmış ve deneysel olarak metabolik sendrom (MetS) geliştirilmiş, Wistar cinsi erkek sıçanlarda osteoporozun ve MetS'in çene kemik dokusunda olası etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Kısıtsız standart sıçan yemi ve su ile beslenen kontrol grubu (6 ay), kısıtsız standart sıçan yemi ve su ile beslenen ve kontrollü olarak yaşlandırılan yaşlı grubu (22-24 ay), kısıtsız standart sıçan yemi ve %32 oranında sükroz içeren sulu çözelti ile beslenen deney grubundaki sıçanlarda, 22-24 hafta sonunda obezite, insülin direnci, açlık kan şekerinin yükselmesi ve glukoz toleransının bozulmasıyla karakterize edilmiş MetS'un gelişmesi sağlanmıştır. Çene kemiklerinin kondil, ramus ve korpus bölgeleri ayrı ayrı incelenerek, kemik mineral yoğunluğu ve trabekül ölçümleri yapılmıştır. Çalışma sonuçları, deney gruplarında kemik mineral yoğunluğunun kontrol grubuna göre daha düşük olduğunu, kemik trabekül yapısında belirgin olmayan ancak anlamlı bir deformasyon olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar yaşlılık ve MetS'in çene kemik dokusunu olumsuz yönde etkilediği düşüncesini güçlendirmiştir. Teknolojinin gelişmesi sonucu son zamanlarda insan yaşam ömrünün uzamasıyla birlikte yaşlılığın ve toplumda görülme sıklığı gün geçtikçe artan MetS'in ağız ve çene yüz cerrahisi açısından incelenmesi bu hasta gruplarında yapılacak olan cerrahi işlemlerde başarı sağlanması açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the potential impacts of osteoporosis and metabolic syndrome (MetS) on the jawbone tissue of male Wistar rats that are young controls, experimentally aged under controlled conditions and experimentally challenged with MetS. MetS characterized with obesity, insulin resistance, elevated fasting glucose and disrupted glucose tolerance developed in the control group fed with unrestricted standard rat feed and water, the group fed with unrestricted standard rat feed and water and aged in a controlled way and the experimental rats fed with unrestricted standard rat feed and an aqueous solution containing 32% sucrose at the end of 6 months, 22-24 months and 22-24 weeks, respectively. Condyle, ramus and corpus regions of jawbones were separately examined while bone mineral density and trabecular measurements were made. Results of the study show that bone mineral density is lower in experimental groups when compared to the control group and the bone's trabecular structure is significantly deformed although it is not very evident. These results substantiate the argument that old age and MetS negatively affect the tissue of jawbone. Longer human life as a result of recent technological developments results in a marked increase of old age and MetS the prevalence of which rises day by day. Therefore, the examination of MetS in terms of oral and maxillofacial surgery will prove useful for success in these patient groups.