Mimari tasarıma ekolojik yaklaşım; Adana'da bir tasarım denemesi
An Ecological approach to the architectural design; a design proposal for Adana
  1. Tez No: 65312
  2. Yazar: TOLGA UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF GÜRÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Ekolojik dengelerin bozulması sonucu oluşan ve etki alanları tüm dünyayı kaplayan çevre kirliliğinin önlenmesi çalışmasında; mimarlık meslek grubuna düşen sorumluluk; ekolojik yapım mantığını geliştirmek ve sürdürülebilir bir çevre oluşturmaktır. Tez; ekolojik bina tasarım kriterlerini saptamak ve bu doğrultuda Adana Menekşe Köyü 155 No'lu parsel üzerinde, saptanan bulgular ve mevcut fiziki çevre verilerinin değerlendirilmesiyle öne sürülen hipotezin uygulanabilirliğini bir alan projesi kapsamında irdelemeyi amaçlar. însan ürünü fiziki çevrenin, ekosistemlere olan etkisini en aza indirecek hatta katkıda bulunacak strüktür, yapı formu, yapı malzemesi, döngüsel kazanım ve temiz enerjilerin evsel kullanımının sağlanması gibi çalışmalar ekosistemlerin gerek büyüklük gerekse karakteri bakımından değişiklik gösterir. Bu nedenle ekolojik mimari alan özelliklidir. Tezde önerilen modelin belirlenmesi sürecinde, yurtdışında yapılan benzer örneklerin incelenmesi ve alanın hakim olduğu iklim, manzara, altyapı, jeolojik durum, bitki örtüsü gibi fiziki çevre verileriyle beraber önerilen kullanıcı kesiminin sosyo-kültürel durumunun analizi sonucu Adana Menekşe Köyü için bir model belirlenmiştir. Ekolojik mimarinin kesin olarak belirlediği bir model anlayışı olmamasına karşın üzerinde titizlikle durulması gereken çalışma konulan saptanmıştır. Mimari tasarıma ekolojik yaklaşımda üzerinde çalışılması gereken bu prensiplerin Adana Menekşe köyü alan projesinde irdelenmesiyle, bölge üzerinde ekolojik anlamda bina ve bina yerleşimlerinin yapılabilirliği görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: o Ekolojik Mimari o Eko Ev o Ekolojik Tasarım Prensipleri o Sürdürülebilir Mimari o Enerji Etkin Tasarım
Özet (Çeviri)
In the prevention process of environmental pollution that is generated by the deterioration of ecological balance world-wide, the responsibility of architecture as a discipline is, to develop an understanding of ecological building and to provide a sustainable environment. Determining the criterias of ecological building design, this thesis argues the applicability of its hypothesis through a case study held in Adana,Menekşe Village. Ecological solutions developed for buildig structure, form and material; recycling and household utilization of clean energy not only minimize but also contribute to the effect of man-made physical environment over eco-systems. But since eco-systems present great differentiations either scale or character wise for each application, ecological architecture is highly based on local site requirements. Analysing several case studies over the world, in this thesis, Adana-Menekşe Village is identified as the application area for the proposed model after a through evaluation of its physical environment data such as climate, vista, infrastructure, geological formation, vegetation, etc. together with socio-cultural condition of its users. Ecological architecture, infact, does not claim a total understanding for a certain model; however, it points out sume critical and basic issues that has to be carried out through the design and application process. Applying the principles suggested above for an ecological approach to architectural design through a project in this thesis a high potential for ecological building and settlement for the region is achieved. KEYWORDS: o Ecological Architecture o Eco House o Eco-Design Principles o Sustainable Architecture o Energy Conscious Design