Acil servise başvuran pulmoner emboli tanılı hastalarda WBC/MPV oranının well's skoru ile karşılaştırılması
Comparison of WBC / MPV ratio with well's score in patients with pulmonary embolia diagnosed to emergency services
- Tez No: 653121
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH YÜKSEL, UZMAN YEŞİM İŞLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Pulmoner emboli (PE), akut gelişen, mortalite ve morbiditesi yüksek olan klinik bir durumdur. Daha çok alt ekstremite derin venlerinde meydana gelen trombüslerden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı acil servise PE şüphesi ile başvuran olgularda hemogramdan elde edilen WBC/MPV oranın Well's klinik olasılık skoru ile karşılaştırmak ve prognozu belirlemede bir belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 01 Eylül 2019 ile 31 Ağustos 2020 arasında hastanemiz acil servisine başvuran ve kriterleri karşılayan toplam 111 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların PE klinik olasılık değerlendirilmesi için Well's skoru kullanıldı. Well's skorunda ise hastalar düşük, orta ve yüksek riskli olarak 3 gruba ayrıldı. Ayrıca hastaların ilk başvuru hemogramlarından elde edilen WBC/ MPV oranı (WMO) hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların ortanca yaşı 65 ( IQR 25-75: 57-79) yıldı. Hastaların 56'sı (%50.5) kadın olup, 68'inde ( %61.3) PE saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Pulmonary embolism (PE) is an acute clinical condition with high mortality and morbidity. It is mostly caused by thrombosis in the lower extremity deep veins. The aim of this study is to compare the WBC / MPV ratio obtained from the hemogram with the Wells clinical probability score in patients who present to the emergency department with the suspicion of PE and to investigate whether it can be used as a marker to determine prognosis. Materials and Methods: A total of 111 patients who were admitted to the emergency department of our hospital between 1 September 2019 and 31 August 2020 and met the criteria were included in the study. The Wells score was used to evaluate the patients' clinical probability of PE. Patients were divided into 3 groups according to the Wells score, as low, medium and high risk. In addition, the WBC / MPV ratio (WMR) calculated from the ratio of WBC and MPV values obtained from the patients' first application hemograms was calculated. Results: The median age of the patients included in the study was 65 (IQR 25-75: 57-79) years. Of the patients, 56 (50.5%) were female, and PE was detected in 68 (61.3%).