Sporcu ve sedanter bireylerin ağız mikrobiyotasındaki bazı bakteri cinslerinin incelenmesi
Examination of some bacterial genus in the oral microbiota of athletes and sedentary individuals
- Tez No: 653120
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor yapan ve yapmayan bireylerde ağız mikrobiyota türlerini Yeni Nesil Dizileme (NGS) yöntemi ile incelemektir. Çalışmaya yaşları 18-24 arasında 15 erkek gönüllü katılarak 3 gruba ayrılmıştır. Birinci grupta profesyonel ligde futbol oynayan erkek sporcular (n=5), ikinci grupta amatör ligde futbol oynayan erkek sporcular (n=5) ve üçüncü grupta herhangi bir fiziksel aktiviteye katılmayan (sedanter) erkeklerden (n=5) oluşmuştur. Gruplara ölçüm öncesinde çalışma hakkında bilgi verilmiş, bilgilendirilmiş gönüllü olur formu ve demografik bilgi formu uygulanmıştır. Katılımcıların ağız mikrobiyota ölçümleri için ağız sürüntü örneği alınmıştır. Alınan örnekler Yeni Nesil Dizileme (NGS) yöntemi ile Illumina MiSeq analiz cihazı kullanılarak, Mikrobiyoloji ve Mikrobiyota Analiz Laboratuvarında biyoinformatik analizleri yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24 paket programı kullanılarak, anlamlılık düzeyi p0.05). Sonuç olarak; profesyonel ve amatör düzeyde yapılan futbol antrenmanlarının, sporcuların ağız mikrobiyotasında bulunan önemli bakteri cinslerini etkileyebileceği söylenebilir. Özellikle diş çürüğünde ve infektif endokarditte önemli rol oynayan Streptococcus cins bakterisinin profesyonel grupta daha fazla olması, yapılan yoğun antrenmanların ağız mikrobiyotasını bozabileceği ile ilgili olabilir. Sonuçlarda sporcu grupların ağız mikrobiyotası kötü ağız sağlığı ile ilişkilendirilmiştir. Futbol sporcuları ve sedanter gruplarının arasında ağız mikrobiyota çeşitliliğini taksonomik bir seviyede incelenmesi ile ilgili konunun ilk ilişkisini kurarak özgü bir çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the types of oral microbiota in individuals who exercise and those who don't through the Next Generation Sequencing (NGS) method. Fifteen male volunteers aged 18-24 participated in the study and they were divided into 3 groups. The first group consisted of male athletes playing football in the professional league (n=5), the second group consisted of male athletes playing football in the amateur league (n=5) and the third group who did not active any physical activity (sedentary) males (n=5). Groups were informed about the study before the measurement, informed volunteer consent form and demographic information form were applied. A oral swab sample was taken for the participants' oral microbiota measurements. Bioinformatics were analyzed the samples taken in Microbiology and Microbiota Analysis Laboratory by using Illumina MiSeq analyzer using the Next Generation Sequencing (NGS) method. In the analysis of the data, the significance level was taken as p0.05). As a result; it can be said that football training performed both at a professional and amateur level may affect the important bacterial species in the oral microbiota of athletes. The fact that Streptococcus type of bacteria, which plays an important role especially in dental caries and infective endocarditis, is found more in the professional group may be related to the intense training which eventually may lead to the impairment of the oral microbiota. In the results, the oral microbiota of the group of athletes was associated with poor oral health. It has been a specific study by establishing the first relation of the subject related to the examination of oral microbiota diversity between football athletes and sedentary groups at a taxonomic level.