BOBİ FRS ile MSUGT-VUK arasındaki farklılıkların karşılaştırılması ve bir uygulama
Between BOBI FRS and MSUGT-VUK comparison of differences and an application
  1. Tez No: 653157
  2. Yazar: TELAT KÜÇÜKKARIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER KIYMETLİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Muhasebe sistemlerinde ve uygulamalarında ülkeler arasında çeşitli farklılıklar yaşandığı görülmektedir. Bu durum, ülkelerin ekonomik yapısı, yasal düzeni, eğitim sistemi, politik ortamı, sosyal ve kültürel özellikleri arasındaki farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Ülkeler arasındaki bu farklılıkların ortadan kaldırılabilmesi için öncelikle muhasebede uyumlaştırma ve standardizasyon süreci başlatılmıştır. Uyumlaştırma kavramı, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından ortaya atılan ve birliğe üye ülkelerin muhasebe uygulamalarını amaçlayan çalışmalardan oluşmaktadır. 29 Temmuz 2017 tarihinde Türkiye'de bağımsız denetime tabi olup tam set, Türkiye Muhasebe-Finansal Raporlama Standartlarını (TMS/TFRS) uygulamak zorunda olmayan işletmeler için geçerli finansal raporlama çerçevesi Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) adıyla yayımlanmıştır. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren bu standart bağımsız denetime tabii olup TMS/TFRS uygulamayan büyük ve orta ölçekli işletmelerin hazırlayacakları münferit ve konsolide finansal tablolar için bir rehber niteliği olarak görünmektedir. Bu çalışmada öncelikle BOBİ FRS ve Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği'nin (MSUGT), Vergi Usul Kanunu'nun (VUK) genel özellikleri verilecek, yapılacak uygulama ile karşılaştırması yapılarak yorumlanacaktır. Her iki düzenleme arasındaki benzerlik ve farklılıklar incelenerek, ortaya çıkan konularda değerlendirme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
There are various differences between countries in accounting systems and applications. This is due to the differences between the economic structure, legal order, educational system, political environment and social and cultural characteristics of countries. In order to eliminate these differences between countries, the process of harmonization and standardization in accounting was initiated. The concept of harmonization is composed of works initiated by the European Union (EU) Commission and aimed at accounting practices of the member states. On July 29, 2017 is subject to independent audit in Turkey Full Set IAS / IFRS applicable financial reporting framework for businesses that are not obliged to apply the BOB name was published by the FRS. As of 1 January 2018, this standard appears to be a guide for the individual and consolidated financial statements prepared by large and medium-sized enterprises that are subject to independent audit and do not apply TAS / TFRS. In this study, firstly the general features of Financial Reporting Standard for Large and Medium-Sized Enterprises (BOBİ FRS) and General Communiqué on Accounting System Implementation (MSUGT), Tax Procedure Law (VUK) were given and then these two standards were compared and interpreted. The similarities and differences between the two arrangements will be examined and evaluated.