Aile hekimliği polikliniklerine başvuran adolesanların covid-19 pandemi sürecinde internet bağımlılığı ve yaşam kalitesi
Internet addiction and quality of life in the covid-19 pandemicprocess of adolescents who apply to family medicineoutpatient clinics
  1. Tez No: 653179
  2. Yazar: ECE EZGİ ÖZAYKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran adolesanların internet bağımlılığı ve yaşam kalitesini değerlendirmek ve bu durumun pandemi süreci ile ilişkisini incelemek. GEREÇ VE YÖNTEM: İlişki arayıcı kesitsel nitelikte yapılan çalışma 15 Ağustos- 15 Ekim 2020 tarihleri arasında istanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran gönüllü 126 adolesanla gerçekelştirilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik verilerin sorgulandığı toplam 32 maddelik çoktan seçmeli anket, internet bağımlılık düzeyini saptamak amacıyla 12 sorudan oluşan YİBT-KF ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa formu Türkçe Versiyonu (WHOQOL-BREF-TR) yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmış ve toplam puan hesaplanarak internet bağımlılığı ve yaşam kalitesi düzeyi skorlanmıştır. BULGULAR: Çalışmamızdaki adolesanların %50' si kız, % 50' si erkektir. Katılımcıların yaş ortalaması 13.2 yaş ± 3.2 yaş (median:13 yaş) olup ve çocukların 82' si (%65.08) ilkokulortaokul, 44' ü (%34.92), ise liseye devam etmektedir. Katılan adolesanların ailelerinin %59'unun aylık geliri 5.000 TL'nin altındaydı. Katılan adolesanların anne-baba eğitim durumlarının %63' ünün lise, %37' sinin ise yüksekokul ve lisans olduğu görülmektedir. Ankete katılan adolesanların genelinde aile ile yaşadıkları ve masraflarının aileleri tarafından karşılandığı görülmüştür. Adolesanlara yönelik yapılan ankette sosyal medya ve teknolojik araçların sokakta oynama ve sosyal arkadaş çevrelerinin azaldığı insanlardan daha çok internet ile vakit geçirdikleri, sosyal ortam olarak daha çok sosyal medyayı kullandıkları görülmüştür. Ankete katılan adolesanların %87' sinin evinde internet bağlantısının olduğu görülmüştür. Buna bağlı olarak iki adolesandan birinin en az 2 sosyal medya hesabı (twitter,instagram) kullandığı görülmüştür. Sonrasında sorulan sorularda pandemi sürecinde sosyal medya kullanımının arttığı ve pandemiden önce hiç paylaşım yapmayan adolesanların bile daha sık paylaşım yaptıkları görülmüştür. Pandemi sürecine bağlı olarak katılımcılarda (%97) uyku ii düzensizliğinin ortaya çıktığı görüldü, günlük uyku saatlerinin arttığı ve buna bağlı yine katılımcıların %83' ünde kilo artışının olduğu görülmüştür. SONUÇ: Çalışma sonucunda adolesanların Covid-19'dan etkilenme düzeyinin yüksek olduğu görülmüştür. Bu etkilenme ise internet bağımlılığındaki artış ve yaşam kalitesinde düşüş şeklinde gerçekleşmiştir. Covid-19 döneminde adolesanların günlük işlerini aksatması, pandemi öncesine göre internette daha fazla zaman geçirmesi, günlük ihtiyaçlarını ertelemesi ve derslerini aksatması adolesanların internet bağımlılığının artmış olduğunu göstermektedir. Bunun yanında adolesanlarda Covid-19 döneminde yaşam kalitesindeki düşüş uyku düzensizliği, kilo artışı, stres ve depresyon gibi belirtilerle kendisini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Covid-19, İnternet bağımlılığı, Adolesan, Yaşam kalitesi.
Özet (Çeviri)
AIM: To evaluate the internet addiction and quality of life of adolescents admitted to family medicine outpatient clinics and to examine the relationship between this situation and the pandemic process. MATERIALS AND METHODS: The relationship-seeking cross-sectional study included 126 adolescent volunteers who applied to the Family Medicine Polyclinics of Istanbul Ümraniye Training and Research Hospital between July 10 and September 10, 2020. YİBT-SF scale, World Health Organization Quality of Life Short form, English Version (WHOQOLBREF- TR), a 32-item multiple-choice questionnaire in total, which she encountered in a faceto- face interview, to determine the level of internet addiction. Internet addiction and quality of life were scored by calculating. RESULTS: 50% of the adolescents in our study were girls and 50% were boys. The average age was 13.2 years ± 3.2 years (median: 13 years) and 82 of the children (65.08%) were attending primary school-secondary school, and 44 (34.92%) were attending high school. The monthly income of 59% of the adolescents who attended was below 5000 TL. t was observed that 63% of the parental education status of the participating adolescents were high school, 37% college and undergraduate. It was seen that most of the adolescents participating in the survey live with their families and their expenses are covered by their families. In the survey conducted for adolescents, it was seen that social media and technological tools spend more time on the internet than people with less social friendship and playing on the street, and they are based on social media as a social environment. It was seen that 87% of the adolescents who participated in the survey had internet connection at home. Accordingly, it was seen that one of the two adolescents (50%) used at least 2 social media accounts (twitter, instagram). Again, it was seen that the use of social media during the pandemic process increased by 95% and even adolescents who did not post before the pandemic process shared more frequently. Depending on the pandemic process, sleep disturbances (97%), increased daily sleep hours and increase in weight (83%) was observed. iv CONCLUSION: As a result of the study, it was observed that adolescents were highly affected by Covid-19. This was affected by an increase in internet addiction and a decrease in the quality of life. In the Covid-19 period, adolescents 'disrupting their daily work, spending more time on the internet than before the pandemic, delaying their daily needs and disrupting their lessons show that adolescents' internet addiction has increased. In addition, the decline in quality of life in adolescents during Covid-19 period manifested itself with symptoms such as sleep disturbance, weight gain, stress and depression. KEY WORDS: Covid-19, Internet Addiction, Adolescent, Quality of life.