Sanal hasta ve yüksek gerçeklikli simülatör temelli simülasyon yöntemlerinin hemşirelik öğrencilerinin performans, simülasyona dayalı öğrenme ve klinik karar vermede özgüven ve anksiyete düzeylerine etkisi
The effects of virtual patient and high fidelity simulator based simulation methods on nursing students' performance, simulation based learning and self-confidence and anxiety in clinical decision making
- Tez No: 653197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY BAŞAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma; sanal hasta ve yüksek gerçeklikli simülatör temelli simülasyon yöntemlerinin hemşirelik öğrencilerinin performans puanları, simülasyona dayalı öğrenme, klinik karar vermede özgüven ve anksiyete puanlarına etkisini karşılaştırmak amacıyla yapılmış yarı-deneysel randomize kontrollü bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Gülhane Hemşirelik Fakültesi 2019-2020 eğitim-öğretim yılı güz ve bahar döneminde öğrenim gören 3. sınıf 126 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmaya dahil olan öğrenciler tabakalı randomizasyon ile“sanal hasta simülasyon grubu”,“sanal hasta ve yüksek gerçeklikli simülatör temelli simülasyon grubu”ve“yüksek gerçeklikli simülatör temelli simülasyon grubu”olarak ayrılmıştır. Ön test ve son test düzeninde olan araştırmanın verilerinin toplanmasında;“Kişisel Bilgi Formu”,“Hemşirelikte Klinik Karar Vermede Özgüven ve Anksiyete Ölçeği”,“Simülasyona Dayalı Öğrenmenin Değerlendirilmesi Ölçeği”ve“Geri Bildirim Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde; Shapiro Wilk testi, Bağımlı Örnekler t testi, Wilcoxon testi, Kruskal Wallis testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Spearman korelasyon analizi uygulanmıştır. Gruplar arasında demografik özellikler bakımından istatistiksel olarak fark bulunmamaktadır (p>0,05). Hemşirelikte klinik karar vermede özgüven ve anksiyete açısından ön test-son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Grup içi hemşirelikte klinik karar vermede özgüven ve anksiyete ön test-son test puanları arasındaki fark tüm gruplarda istatistiksel olarak anlamlıdır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The study was a quasi-experimental randomized-controlled to compare the effects of virtual patient and high fidelity simulator-based simulation methods on nursing students' performance, simulation-based learning, anxiety and self-confidence with clinical decision-making scores. The sample of study consisted of 126 students who were in their third year studying at the University of Health Sciences, Gülhane Nursing Faculty in the fall and spring semesters of the 2019–2020 academic year. The students included in the study were divided into three groups (virtual patient simulation, virtual patient and high fidelity simulator-based simulation, and high fidelity simulator-based simulation) using stratified randomization. The study used a pretest-posttest design. The data was collected with the“Personal Information Form,”the“Nursing Anxiety and Self-Confidence with Clinical Decision-Making Scale”,“Simulation-Based Learning Evaluation Scale”, and the“Feedback Form”. The Shapiro-Wilk test, dependent samples t-test, Wilcoxon test, Kruskal-Wallis test, one-way analysis of variance, and Spearman's correlation were applied in the analysis of the data. The results of the study did not show a statistically significant difference between groups in terms of demographic characteristics (p>0,05). There was no statistically significant difference between anxiety and self-confidence pre- and post-test scores among the groups (p>0.05). The in-group difference between self-confidence and anxiety scores was statistically significant in all groups (p0.05).