Koroner kalp hastalarına verilen eğitimin öz bakıma etkisi
The effect of education given to coronary heart patients on self-care
  1. Tez No: 653196
  2. Yazar: BETÜL BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amaç: Metadolojik ve randomize kontrollü deneysel nitelikte olan bu araştırmanın amacı, koroner kalp hastalarına verilen eğitimin öz bakıma etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Haziran 2017 - Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul' da üç eğitim ve araştırma hastanesinde koroner kalp hastalığı tanısı ile yatan hastalarla yapıldı. Koroner Kalp Hastalığı Öz Bakım Envanteri' nin geçerlik ve güvenirlik çalışması 272 hasta ile yürütüldü. Koroner Kalp Hastalarına Verilen Eğitimin Öz Bakıma Etkisi 78 hasta ile değerlendirildi. Girişim grubundaki hastalara yüz yüze ve eğitim kitapçığı ile bireysel öz bakım eğitimi verildi, kontrol grubundaki hastalara genel bakım uygulandı. Gruplara birinci, üçüncü, dördüncü ve altıncı aylarda telefonla izlem yapıldı. Araştırma verilerinin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”ve“KKHÖBE”kullanıldı. Verilerin analizinde, öz bakım puanlarının karşılaştırmasında Friedman, Wilcoxon ve Mann Whitney U testi kullanıldı. Bulgular: KKHÖBE' nin faktör yapısı iyi bir model uyumu gösterdi ve cronbach's α değerleri 0,63 ile 0,95 arasında değişmekteydi.
Özet (Çeviri)
Objective: This methodological and randomized controlled experimental study' aim was to evaluate the effect of education given to coronary heart patients on self-care. Materials and Methods: The study was conducted between June 2017-March2019 with hospitalized coronary heart patients in three training and research hospitals in Istanbul. Coronary Heart Disease Self Care Inventory' validity and reliability study was conducted with 272 patients. The Effect of Education Given to Coronary Heart Patients on Self-Care was evaluated with 78 patients. Individual self-care training were given to intervention group by face to face and training booklet, general care was given to control group. The groups were followed up in the first, third, fourth and sixth months. Data were collected with“Patient Information Form”and“SC-CHDI”. In the data analysis, Friedman, Wilcoxon and Mann Whitney U test were used in comparison of self care scores. Results: SC-CHDI' factor structure showed a good model fit, cronbach's α values varied between 0.63-0.95.