Meme kanseri ile ilişkili kol lenfödeminde mevcut son durum ölçütü skalalarının yanıt verilebilirliklerinin (responsiveness) araştırılması
Investigation of responsiveness of the outcome measurement scales in breast cancer related arm lymphedema
  1. Tez No: 653199
  2. Yazar: ESRA NUR TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN DERYA AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı meme kanseri ile ilişkili lenfödemde mevcut son durum ölçütü skalalarının yanıt verilebilirliklerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya mastektomi sonrası lenfödem gelişen 40 hasta dahil edildi ve kompleks dekonjestif tedavi faz 1 dört hafta boyunca uygulandı. Hastalara tedavi öncesi ve sonrası Lenfödem Yaşam Etki Ölçeği (LLIS), Lenfödem Fonksiyonellik, Yetersizlik ve Sağlık Sorgulaması (Lymph-ICF), Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kol (LYMQOL), Hasta Fayda İndeksi (PBI), Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Teşkilatı Yaşam Kalitesi Ölçeği (EORTC-QLQ-30), Meme Kanserine Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (EORTC-QLQ-BR-23) ve Kısa Form 36 (SF-36) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the responsiveness of the scales of the end state criteria in breast cancer-associated lymphedema. Materials and Methods: Forty patients who developed post-mastectomy lymphedema were included in the study and complex decongestive therapy was administered for four weeks in phase 1. Lymphedema Life Impact Scale (LLIS), Lymphedema Functioning, Disability and Health Questionnaire (Lymph-ICF), Quality of Life Scale-Arm (LYMQOL), Patient Benefit Index (PBI), European Organization for Cancer Research and Treatment Life before and after treatment Quality of Life Scale (EORTC-QLQ-30), Breast Cancer Specific Quality of Life Scale (EORTCQLQ-BR-23) and Short Form 36 (SF-36) were applied.