Mastektomi sonrası gelişen lenfödemin tedavisinde ekstracorporeal şok tedavisinin kompleks bölgesel dekonjestif tedavi ile kıyaslaması
Comparison of extracorporeal shock therapy and complex regional decongestive treatment in the treatment of lymphedema post mastectomy
  1. Tez No: 664957
  2. Yazar: ZEYNEP ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA UZKESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Mastektomi Sonrası Gelişen Lenfödemin Tedavisinin Ekstracorporeal Şok Tedavisinin Kompleks Bölgesel Dekonjestif Tedavi İle Karşılaştırılması Amaç: Mastektomi sonrası gelişen lenfödem çeşitli disabilitelere sebep olan kronik progresif hastalıktır. Dolayısıyla erken tanı ve tedavisi önemlidir. Son zamanlarda lenfödem tedavisinde ekstracorporeal şok tedavisi gündeme gelmiştir. Bu çalışmamızda amacımız, meme kanseri ilişkili lenfödemde ekstracorporeal şok tedavisinin kompleks dekonjestif tedaviyle kombine edilmesinin lenfödem tedavisine etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmamıza mastektomi sonrası lenfödem gelişen 30 hasta( 15 hasta CDT grubu, 15 hasta ESWT+CDT grubu) dâhil edildi. CDT grubuna 15 seans yaklaşık 30-45 dk süren MLD ardından 45 dakika 40 mmHg basınçla intermittan pnömotik kompresyon tedavisi uygulandı. Daha sonra kompresyon bandajı uygulandı. Cilt bakımı, egzersizler anlatıldı. ESWT+CDT grubuna ise CDT grubuna verilen tedavilere ek olarak ilk iki hafta 2, son hafta 1 seans olacak şekilde toplamda 5 seans ESWT uygulandı. ESWT protokolü, 2 bar basınçta 4Hz sıklıkta seans başına 2500 şok idi. Gruplar tedavi öncesi, tedaviden sonra 3. Hafta ve 6. Ayda VAS, QuıckDASH, volumetrik ve mezuro yöntemi ile değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında etkilenen kol ile etkilenmeyen kol arası fark MKF'den yapılan ölçümlerde grup 1'de(CDT) grup 2'ye(CDT+ESWT) göre 3. Haftada istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı (p0.05). Grup içi değerlendirmede ise; her iki grupta da volumetrik ölçüm, çevresel ölçüm, VAS ve QuıckDASH değerlendirmesinde tedavi öncesine göre 3. Hafta ve 6.
Özet (Çeviri)
Comparison of Extracorporeal Shock Therapy and Complex Regional Decongestive Treatment in the Treatment of Lymphedema Post mastectomy Objective: Post mastectomy lymphedema is a chronic progressive disease that causes various disabilities. Therefore, early diagnosis and treatment is important. Recently, extracorporeal shock therapy has become a current issue in the treatment of lymphedema. In this study, our aim is to investigate the effect of combining extracorporeal shock therapy (ESWT) with complex decongestive therapy (CDT) in the treatment of Breast cancer related lymphedema. Method: 30 patients (15 patients CDT group, 15 patients ESWT + CDT group) who developed lymphedema post-mastectomy were enrolled in our study. Intermittent pneumatic compression therapy was applied to the CDT group with a pressure of 40 mmHg for 45 minutes after MLD, which lasted approximately 30-45 minutes in 15 sessions. Then a compression bandage was applied. Skin care and exercises were explained. In the ESWT + CDT group, in addition to the treatments given to the CDT group, a total of 5 sessions of ESWT were applied, 2 sessions in the first two weeks and 1 session in the last week. The ESWT protocol was 2500 shocks per session at 2 bar pressure and 4Hz frequency. The groups were evaluated before treatment, at the 3rd week and 6th month after the treatment by using VAS, QuickDASH, volumetric and circumferential measurement methods. Results: A statistically significant difference was found in group 1 compared to group 2 in the measurements made from MCF between the affected arm and the unaffected arm at the 3rd week (p 0.05).