Unilateral meme kanseri ile ilişkili üst ekstremite lenfödeminde remedial egzersizlerin ve kompresyonun akut etkilerinin incelenmesi
Acute effects of remedial exercises and compression in unilateralupper extremity lymphedema associated with brest cancer
  1. Tez No: 844223
  2. Yazar: GÜLBALA GÜLÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, meme kanseri cerrahisi sonrası lenfödem gelişen kadınlarda, kompresyonlu ve kompresyonsuz uygulanan remedial egzersizlerin lenfödem şiddeti ve semptomları üzerine akut etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya unilateral meme kanseri cerrahisi ile ilişkili lenfödemi olan 34 kadın dahil edildi. Bireylerin demografik ve fiziksel özellikleri kaydedildi. Bireylerin kinezyofobi düzeyi Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile yaşam kalitesi Lenfödem Yaşam Etki Skalası ile değerlendirildi. Lenfödem şiddeti ve ekstraselüler sıvı oranı ve epidermis, dermis ve subkuten doku kalınlıkları sırasıyla bilateral çevre ölçümü, biyoempedans spektroskopisi (L-dex skoru) ve ultrasonografik değerlendirmeler ile yapıldı. Lenfödem semptomları olarak şişlik, ağırlık ve ağrı hissi görsel analog skalası ile sorgulandı. Bireylerin egzersiz müdahalelerine yönelik memnuniyet algıları likert tipi ölçek ile ve iyileşme algıları Hasta Global İyileşme Algısı Skalası ile değerlendirildi. Lenfödem şiddeti ve semptomların değerlendirilmesi her iki egzersiz müdahalesi (bandajsız, bandajlı) öncesi ve egzersizden 24 saat sonra olmak üzere 4 kez uygulandı.l Bireyler 3 günlük bir arınma periyoduyla ayrılan kompresyonsuz ve kompresyon bandajı ile birlikte 3 setten oluşan remedial egzersizleri 24 saat içinde tamamladı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the acute effect of remedial exercises with and without compression on the severity and symptoms of lymphedema in women with unilateral breast-cancer related lymphedema (BCRL). 34 women with BCRL were included in the study. Demographic and physical characteristics of the individuals were recorded. Kinesiophobia was evaluated with Tampa Kinesiophobia Scale and quality of life was evaluated with Lymphedema Life Impact Scale. The severity of lymphedema, extracellular water ratio and tissue thicknesses were evaluated by the bilateral circumferential measurements, the bioimpedance spectroscopy and ultrasonographic evaluations, respectively. The severity of self-reported symptoms (swelling, heaviness, tightness, and pain) were assessed using a visual analog scale. Perceptions of satisfaction and perceptions of improvement regarding exercise interventions with/without compression were evaluated by likert scale and Patient Global Impression of Severity, respectively. All the evaluations were performed before and 24 hours post-exercise. Participants were completed 3 sets of remedial exercises (within 24 hours) with and without compression bandage separated by a 3-day washout period. There was no difference in the severity of lymphedema (arm volume, LDex score and ultrasonographic measurements) and changes in symptom severity scores (except pain) 24 hour post-remedial exercise without compression (p >.05).