Akut lenfoblastik lösemi hastalarında sRAGE (soluble receptor for advanced glycation end products) düzeyinin prognostik önemi
Prognostic importance of srage (solublereceptor for advanced glycation end products) level in patients with acute lymphoblastic leukemia
  1. Tez No: 653266
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: UZMAN BİNNAZ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Akut lenfoblastik lösemi (ALL), çocukluk çağının en sık görülen malignitesi olup, tüm çocukluk çağı malignitelerinin yaklaşık %31'ini oluşturur. ALL hastalarında 1960'lı yıllarda sağ kalım oranları %10'un altında iken, çoklu kemoterapi protokollerinin uygulanmasıyla bu oran artarak günümüzde %80'den fazla olguda kür sağlanabilmektedir. Son yıllarda birçok hastalığın etyopatogenezinde önemli bir faktör olduğu düşünülen glikasyon metabolizmasının son ürünü AGE (advanced glycation end products) ve onun çözünebilir reseptörü sRAGE'nin (soluble receptor for advanced glycation end products) kanser hücre migrasyonu, diferansiasyonu ve invazyonunu uyararak kanser patogenezi ve progresyonunda önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Lösemi gelişimindeki biyomoleküler çalışmalarda elde edilen güncel veriler ışığında, erken tanı konularak tedaviye zaman kaybedilmeden başlanmasını sağlayabilecek yeni biyomarker arayışı ve yeni tedavi ajanları üzerinde yapılan araştırmalar popülaritesi artan bir konu haline gelmiştir. Çalışmamızda, sRAGE'nin ALL tanı ve prognoz tayininde önemi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kayseri Şehir Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği'nde, Akut lenfoblastik lösemi tanısı alarak takip ve tedavi edilen 30 hasta, tedavi öncesi ve remisyonda değerlendirilmek üzere çalışmaya dahil edildi. Hastaların başvuru anında ve remisyon döneminde tam kan sayımı, C-reaktif protein, prokalsitonin, rutin biyokimya testleri olan kan üre azotu, ürik asit, laktat dehidrogenaz, kreatinin, albumin, aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz, ferritin, alkalen fosfataz, kalsiyum, fosfor, 25-OH vitamin D3, vitamin B 12, ferritin, eritrosit sedimantasyon hızı ve çözünebilir ileri glikasyon son ürünleri reseptörü (sRAGE) düzeyleri kontrol grubundaki 30 sağlıklı çocukla karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hasta ve kontrol grubunun 34'ü erkek (% 56.7), 26'sı kız (% 43.3) idi. Hastaların yaş aralığı 1-17 yaş arasında değişmekte olup yaş ortalaması 6.5 ± 3.9 yaş idi. Erkek hastaların yaş ortalaması 6,18 ± 4,9 yaş iken kız hastaların ise 5,85 ± 2,9 yaş idi. Hasta grubunda vücut ağırlığı persentili 52,3 ± 26,1 iken kontrol grubunda ise 69,3 ± 20,5 idi. Hasta ve kontrol grubunda yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p > 0.05). Vaka grubunda tedavi öncesi sRAGE düzeyi ortalama 138,7 ± 177,3 pg/ml ve medyan 67 pg/ml (1,7-695,6) iken, kontrol grubundaki sRAGE düzeyi ortalama 22,2 ± 23,7 pg/ml ve medyan 10,3 pg/ml (0,4-89,2) değerine göre anlamlı olarak daha yüksekti (p=0.000). Vaka grubunda tedavi sonrası sRAGE düzeyi ortalama 17,6 ± 21,1 pg/ml ve medyan 8,6 pg/ml (0,4-70,7) olup, tedavi öncesine göre anlamlı düşüş göstermiştir (p=0.000). Yüksek, orta ve standart risk gruplarında tedavi öncesi ve sonrası sRAGE düzeyleri arasında anlamlı farklılık görülmemiştir (p>0.05). Hasta ve sağlıklı grubun ayrımında sRAGE düzeyinin anlamlı [0.816(0.706-0.927)] etkinliği gözlenmiştir. Hasta ve kontrol grubu ayrımında SRAGE için cut-off değeri 45 pg/mL saptanmış olup, duyarlılık %73.3, özgüllük %86.7 olarak bulunmuştur. Sonuç: sRAGE 45 pg/mL üzerinde ise diğer klinik ve laboratuar bulgular da destekliyorsa ALL açısından dikkatli olunmalı ve araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute lymphoblastic leukemia (ALL) is the most common malignancy of childhood and constitutes approximately 31% of all childhood malignancies. While survival rates were below 10% in ALL patients in the 1960s, this rate has been increased with the implementation of multiple chemotherapy protocols, and today more than 80% of cases could be cured. AGE (advanced glycation end products) and its soluble receptor sRAGE (soluble receptor for advanced glycation end products) are the end products of glycation metabolism, which are thought to be important factors in the etiopathogenesis of many diseases in recent years. sRAGE had been shown to play an important role in cancer pathogenesis and progression by stimulating cancer cell migration, differentiation and invasion. In the light of current data obtained from biomolecular studies about development of leukemia, the search for new biomarkers could provide early diagnosis and prevent the delay in treatment. In our study, the importance of sRAGE, increasingly popular topic in the diagnosis and prognosis of ALL, was investigated. Materials and Methods: Thirty patients diagnosed with acute lymphoblastic leukemia in the Pediatric Hematology and Oncology Clinic of Health Sciences University Kayseri City Training and Research Hospital were included in the study. Complete blood count, c-reactive protein, procalcitonin, blood biochemistry tests such as blood urea nitrogen, uric acid, lactate dehydrogenase, creatinine, albumin, aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase, ferritin, alkaline phosphatase, calcium, phosphorus, 25-OH vitamin D3, vitamin B 12, ferritin, sedimentation rate and soluble advanced glycation end products receptor (sRAGE) levels at the time of admission and at the 6th month of chemoteraphy compared with 30 healthy children in the control group. Results: Allover study population included 34 male (56.7%) and 26 female (43.3%). The mean age was 6.5 ± 3.9 years and the age ranged from 1 to 17 years. The mean ages according to male and female patients were 6.18 ± 4.9 vs 5.85 ± 2.9 years respectively. The body weight percentile was 52.3 ± 26.1 in the patient group and was 69.3 ± 20.5 in the control group. There were no statistically significant difference in age and gender between the patient and control groups (p> 0.05). The mean and median pretreatment x sRAGE levels were 138.7 ± 177.3 pg /ml and 67 pg/ml in the case group, while the mean and median sRAGE levels in the control group were 22.2 ± 23.7 pg/ml and 10.3 pg/ml. In the case group, post-treatment decrease of the mean (138.7 ± 177.3 pg/ml and 17.6 ± 21.1 pg/ml ) and median (67 pg/ml vs 8,6 pg/ml) levels of sRAGE were statistically significant when compared with pre-treatment level (p = 0.000). There were no significant difference between pre and post treatment sRAGE levels according to high, medium and standart risk groups (p> 0.05). Significant efficacy of the sRAGE level [0.816 (0.706- 0.927)] observed in the differentiation of patient and control groups. The cut-off value for sRAGE in the distinction between case and control groups was 45 pg/mL. For this cutoff value the sensitivity and the specificity were 73.3% and 86.7% respectively. Conclusions: If sRAGE is above 45 pg/mL in addition to other clinical and laboratory findings, care should be taken to investigate the differential diagnosis of ALL.