Enerji güvenliği ve Türkiye'de enerji güvenliğinin geleceği
Energy security and the future of energy security in Turkey
  1. Tez No: 653309
  2. Yazar: KAZIM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FINDIK ÖZLEM ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Enerji güvenliği temel olarak, ulusal güvenlik unsuru olarak görülen, doğal ve ucuz enerji kaynaklarına erişim ve enerji sunumunun kesintisiz sağlanması durumu ve bunun için alınması gereken tüm önlemler olarak tanımlanabilir. Günümüzde ulusal ve uluslararası boyutta en çok konuşulan ve tartışılan konulardan biri olan enerji güvenliği, önemini giderek arttırmaktadır. 1973 yılında patlak veren Arap-İsrail savaşıyla birlikte ortaya çıkan enerji güvenliği sorunu, o tarihten itibaren büyük ekonomik faaliyetler gösteren bütün ülkelerin, üzerinde çalışmalar yaptığı bir sorun haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, enerji güvenliği kavramının hangi ortamda ve nasıl ortaya çıktığı, enerji kaynaklarının tanımı ve sınıflandırılması, enerji güvenliği sorunun ortaya çıkmasında enerji kaynaklarının ve bu kaynakları elinde bulunduran ülkelerin rolünün ne olduğu ortaya konulmaya çalışılacaktır. Öte yandan dünya ekonomisinin bu sorundan nasıl etkilendiği ve ne gibi çözüm arayışlarına girdiğinden bahsedilecek ve Türkiye'nin, enerji güvenliği konusunda yaptığı çalışmalar bütünüyle ele alınarak ileride yenilenebilir enerji kaynaklarının dünya ekonomisinde nasıl bir rol üstleneceği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Energy security is basically defined as access to natural and inexpensive energy resources, which are seen as national security elements, and the continuous provision of energy delivery and all measures to be taken for this. Energy security, which is one of the most talked and discussed issues in the national and international dimensions today, is increasing its importance gradually. The energy security problem, which emerged with the Arab-Israeli war that broke out in 1973, since then, it has become a problem on which all countries with great economic activities have been working. In this thesis work, although theoretical studies on energy security are discussed, definition and classification of energy sources, then the concept of energy security in what environment and how it emerged, energy security in the emergence of the problem of energy resources and the role of countries that have these resources will be tried to be revealed. On the other hand, how the world economy is affected by this problem and what kind of solutions it is looking for will be discussed and Turkey's studies on energy security will be fully discussed and the future role of renewable energy resources in the world economy will be discussed.