Akciğer kanseri hastalarında metastaz paternleri ve prognoza etkisinin araştırılması
Investigation of metastasis patterns and its effect on prognosis in lung cancer patients
  1. Tez No: 653308
  2. Yazar: FEYZA MERVE SEKKİN SINICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN GÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada akciğer kanseri tanısı konan hastaların uzak organ metastazlarının insan ömrüne olan etkisini retrospektif olarak incelemeyi amaçladık. Çalışmaya akciğer kanseri tanısı konan 430'u erkek (%89), 53'ü kadın (%11) toplam 483 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, radyolojik dağılımı, tanı yöntemleri, TNM evrelemesi, metastaz yerleri, başvuru semptomları, histopatolojik tipleri, yaşam süreleri, dosya taraması yapılarak kaydedildi. Kaydedilen verilerin sıklığı, sağkalıma etkileri araştırıldı. Olguların en sık başvuru semptomları dispne(%34,6) ve öksürüktü(%33,7). Olguların çoğunluğu(%43,4) skuamöz hücreli karsinomdu. Olguların %85,6'sının sigara öyküsü mevcuttu. Tanı yöntemi olarak %58,8 oran ile bronkoskopik bronş biyopsisi en çok kullanılmaktaydı. En sık metastaz yeri %37 ile iskelet sistemi olurken, ikinci sıklıkta %25,2 ile beyin gelmekteydi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effect of distant metastasis on human life of patients with lung cancer retrospectively. A total of 483 patients (430 male (89%) and 53 female (11%) diagnosed with lung cancer were included in the study. Demographic data, radiological distribution, diagnostic methods, TNM staging, sites of metastasis, presentation symptoms, histopathological types, survival, and file scans were recorded. The frequency of recorded data and their effects on survival were investigated. The most common presentation symptoms were dyspnea (34.6%) and cough (33.7%). The majority of the cases (43.4%) were squamous cell carcinoma. 85.6% of the patients had a history of smoking. Bronchoscopic bronchial biopsy was the most commonly used diagnostic method with a rate of 58.8%. The most common site of metastasis was skeletal system with 37% and the second was brain with 25.2%.