Prizmatik kanallarda yavaş değişen akımın sayısal analizi
Numerical analysis of gradually varied flow in prismatic channels
  1. Tez No: 653312
  2. Yazar: EZGİ ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER GÜNER BACANLI, PROF. DR. GÜRHAN GÜRARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında yavaş değişen akımın su yüzü profillerinin farklı sayısal yöntemler ile belirlenmesi amaçlanmaktadır. Farklı profillere sahip 8 örnek incelenmiş ve farklı yöntemler ile çözümler elde edilmiştir. Bu çözümleri elde edebilmek için MATLAB programı ile algoritmalar oluşturulmuş ve bu algoritmalara örnek problemler uygulanarak çözümler elde edilmiştir. Bu algoritma çözümlerinin yanı sıra HEC-RAS programı ile de bir çözüm yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar birbirleri ile karşılaştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tedrici değişken akım, Su yüzü profilleri, Sayısal analiz yöntemleri, Açık kanal, MATLAB, HEC-RAS
Özet (Çeviri)
In this study, water surface profiles of gradually varied flow is aimed tor determine by different numerical methods. Eight example with different profiles were examined and solutions were obtained with different methods. In order to obtain these solutions, algorithms were created with the MATLAB program and solutions were obtained by applying example problems to these algorithms. In addition to these solutions, a solution was made with the HEC-RAS program. The results obtained were compared with each other. KEYWORDS: Gradually varied flow, Water surface profiles, Numerical analysis, Open channel, MATLAB, HEC-RAS