Mekân ve iktidar ilişkisi çerçevesinde kent
The city on the relation of space and power
- Tez No: 653311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR ZORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İlksel topluluklardan günümüze değin toplumsal yaşamın sürdüğü her alanda veya“mekân”da, insanlar arasında bir güç ve otorite/iktidar mücadelesi hep var olmuştur. Daha resmi, formel insan ilişkilerinin, çatışmaların ve para ekonomisinin yoğun olduğu kentlerde otorite/iktidar mücadeleleri, tarihsel-toplumsal süreç içerisinde üretim tarzlarının değişmesiyle birlikte değişime uğramış, giderek çeşitlenmiştir. Kentin, mekân ve iktidar ilişkisi çerçevesinde ele alındığı bu çalışmada söz konusu“iktidar”kavramı ile kastedilen siyasal iktidar veya onun icra mekanizması olan hükümetin yanı sıra grupların, üretim tarzlarının ya da“şey”lerin mekândaki otoritesi; ihtiyaçları ve kaynakları idare etme gücü ve bunları çeşitli aracılarla (para, moda, inanç, teknoloji, kitleler, toprak, şiddet, savaş vb.) sürdürülebilir kılma mücadelesidir. Özellikle günümüz kentlerinde büyük oranda bilginin ve teknolojinin de etkisiyle mekânların değişip dönüşmesi, zaman ve mekânın akışkan hale gelmesi ve tüm bunların tarihsel süreçteki dönüşümleri, kent sosyologlarının kuramları çerçevesinde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
There has always been a power and authority / power struggle among people in any area or "place / where social life continues from the primitive communities to the present day. The power / power struggles in cities where more formal human relations, conflicts and money economy are intense have changed and changed with the change of production styles in the historical-social process. In this study in which the city is discussed within the framework of the relationship between space and power, this concept of power refers to the government as well as the political power or its executive mechanism; the authority of groups, modes of production or things in the space is the power to manage needs and resources, and the struggle for making them sustainable through various means such as money, fashion, faith, technology, masses, land, violence, war etc. Especially in today's cities, changes in places with the effect of knowledge and technology, the fluidity of time and space and their transformation in the historical process are evaluated within the framework of theories of urban sociologists.