Olağanüstü hallerde yürütmenin düzenleyici işlemleri ve yargısal denetimi
During the extraordinary situations the regulative process of executive and judical review
- Tez No: 653313
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, olağanüstü hâl rejimlerinin Türk hukukunda düzenleniş biçimleri, olağanüstü hâl ilanının hukuki sonuçları, olağanüstü hallerde yürütmenin düzenleyici işlemlerinin neler olduğu, bu düzenleyici işlemlerden olan kanun gücünde kararnamelerin hukuki rejimi 1982 Anayasasında 2017 yılında yapılan değişiklikler ile birlikte incelenmiştir. Söz konusu değişiklikle olağanüstü hâl kararnamelerinin yerini kanun hükmünde Cumhurbaşkanlığı kararnameleri almıştır. Kanun gücünde düzenleyici bir işlem olan bu kararnameler ile olağanüstü durumlarda temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılması hatta durdurulması mümkün olduğu için, söz konusu kararnamelerin yargısal denetimi konusu büyük önem arz etmektedir. Yargısal denetim konusu, olağanüstü hâl kanun gücünde kararnameleri hakkında Anayasa Mahkemesinin almış olduğu birbirine zıt iki farklı içtihadı üzerinden gidilerek incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the legal regime of the decrees under the force of law, which is one of these regulatory procedures, is examined with the amendments made in the 1982 Constitution in 2017, the regulatory procedures of the execution of the state of emergency regulations in Turkish law. The presidential decree, which can be enacted in extraordinary circumstances by the said amendment, has entered the Turkish legal system by replacing the statutory decree laws. The judicial review of these decrees is great of importance since it is possible to limit or even stop the fundamental rights and freedoms in these extraordinary cases. The issue of judicial review will be examined through two opposing jurisprudence of the Constitutional Court regarding the judicial review of the statutory decrees of the state of emergency.